Chcete si zachovat chrup? Myslete na prevenci paradentózy!

Zánětlivé onemocnění dásní a paradontu trápí až 90% populace. Projevuje se zarudnutím a krvácivostí dásní, postupným odhalováním krčků a viklavostí zubů vedoucí až k jejich ztrátě. Pokud si myslíte, že jde především o estetické hledisko a výše uvedené příznaky vás nechávají v klidu, jste na velkém omylu.
Paradentóza je totiž spojena s řadou zdravotních komplikací jako je zvýšené riziko anginy pectoris, aterosklerózy, infarktu myokardu i cévní mozkové příhody. Co zmíněná rizika způsobuje? Jsou to bakterie žijící v dutině ústní a živící se cukry, které jsou obsaženy v zubním plaku. 

Při dlouhodobém zanedbávání ústní hygieny dochází k jejich přemnožení a postupnému narušování chrupu a dásní. V dutině ústní vzniká zánět. Není-li léčen, dostávají se bakterie postupně až k čelistní kosti a krevním oběhem mohou putovat do různých částí těla. Tak se šíří infekce organismem a dochází k řadě zdravotních komplikací. Bakterie totiž vylučují škodlivé toxiny.

Jaká prevence paradentózy je efektivní? 

Protože je lépe zdravotním potížím předcházet než je léčit, vyplatí se myslet na prevenci. Dostatečnou péčí o dutinu ústní chráníte nejen své zdraví a vlastní chrup vám déle vydrží, ale rovněž ušetříte nemalé náklady za aplikaci zubních implantátů a léčbu vzniklých nemocí. Prevence paradentózy není nikterak složitá. Stačí se řídit následujícími doporučeními.

Nezanedbávejte domácí péči o chrup

Zásadním preventivním opatřením je pravidelná a důkladná péče o chrup. Při domácím čištění zubů nezapomínejte věnovat pozornost mezizubním prostorám.

Využívejte služeb dentální hygienistky

Pro vaši ústní dutinu je kromě domácí péče nezbytná i odborná dentální hygiena. Potřebujete třeba odstranit zubní kámen a případně poradit se způsobem čištění zubů a výběrem vhodných dentálních pomůcek. Doporučuje se docházet k dentální hygienistce 1x za půl roku

Choďte na preventivní stomatologické prohlídky

Velmi důležitou součástí prevence paradentózy jsou také pravidelné stomatologické prohlídky. Na prevenci k zubnímu lékaři docházejte obdobně často jako k dentální hygienistce (2x ročně, vždy zhruba po půl roce).