Pozor na pulpitidu! Může vyústit až v gangrénu.

Cítíte v zubu nečekanou pulzující bolest? Jsou záchvaty bolesti natolik silné, že nemůžete spát? Analgetika na vaše obtíže nezabírají?  V tom případě vás zřejmě postihla tzv. pulpitida neboli zánět zubní dřeně. Vzniklý problém je třeba neprodleně řešit. Neléčená pulpitida totiž vede k odumírání zubní dřeně a její přeměně v gangrénu.

Možné příčiny vzniku pulpitidy

Zánět zubní dřeně zpravidla vzniká v důsledku neléčeného zubního kazu. Rovněž může jít o infekci z paradontálního chobotu u pokročilé parodontitidy. Pulpitidu občas způsobují i různá poranění a traumata. Někdy vzniká i vlivem chemického či fyzikálního dráždění.   

Formy pulpitidy

Pulpitidu dělíme na několik forem podle doby trvání (akutní a chronická) a podle rozsahu poškození (coronalis a totalis). Coronalis je pouze částečná a postihuje horní plošku zubu. Oproti tomu u formy totalis proniká zánět hlouběji do zubu. Postižena je celá dřeň až po kořenovou část. 

Akutní pulpitida se projevuje výraznou bolestivostí a vzniká nejčastěji v důsledku neléčeného zubního kazu. Chronická pulpitida bývá zákeřnější, protože pacient pociťuje jen mírnou nebo dokonce žádnou bolest. K jejímu odhalení dochází často až při rentgenu. U chronické pulpitidy lze rozlišit otevřenou (pulpitis chronica aperta) a uzavřenou formu (pulpitis chronica clausa). 

Léčba zánětu zubní dřeně

Při chronické formě pulpitidy závisí léčebný postup na stavu kořenového kanálku. Pokud není příliš poškozen resorpcí, provádí se exstirpace pulpy (otevření dřeňové dutiny a odstranění korunkové i kořenové dřeně) a následné ošetření a zaplnění kořenových kanálků výplní. U akutní pulpitidy se rovněž odstraní postižená zubní dřeň, vyčistí a zaplní se zubní kanálky. Je však možné i částečné odstranění zubní dřeně (tzv. pulpotomii), kdy se odebraná hmota nahradí výplní.

Důležitá je prevence

Chcete-li se zánětu zubní dřeně vyhnout, je nezbytné pravidelně docházet na preventivní stomatologické prohlídky a dbát řádně o dentální hygienu. Pokud si nevíte rady s domácí péčí o ústní dutinu, ochotně vám pomůže dentální hygienistka.