Víte, jaké plomby existují? Amalgám není jediným řešením.

Pokud vám vzniká zubní kaz a návštěvu stomatologa dlouho odkládáte, dojde k vytvoření dutin v zubních tkáních. V takovém případě se nevyhnete vrtání. Jakmile vám stomatolog odstraní kaz, provede vyplnění zubu plombou. V minulosti se používala jen amalgámová zubní výplň, která zvláště na předních zubech působí nevzhledně. V současnosti existují i jiné možnosti než amalgám. Volba plomby záleží jak na lékaři, tak na pacientovi. 

Druhy zubních výplní 

Zubní výplně se dělí na dva typy (přímé a nepřímé). Přímá výplň (plomba) se aplikuje do dutiny v zubu (tzv. kavity) po odstranění zubního kazu. Výplň po aplikaci ztuhne. Plomby se používají v rámci záchovné stomatologie. Nepřímá výplň (inlay, onlay, overlay) se vyrábí mimo ústa pacienta. Poté se nepřímé výplně do úst cementují speciálními fixačními cementy. Jedná se o protetickou práci nutnou při rozsáhlém defektu zubu (nelze-li již aplikovat přímou výplň) a u zubu po endodontickém ošetření. 

Přímé výplně

Když ještě není zub poškozen natolik, aby bylo nutné zhotovit korunku, přikročí stomatolog k aplikaci přímé výplně. Vždy se snažte přijít k zubaři co nejdříve, jakmile defekt na zubu zjistíte. Přílišné odkládání totiž může vést až ke ztrátě zubu. Bolesti se obávat nemusíte, stomatolog provede ošetření v lokální anestézii nebo analgosedaci. 

Amalgámová výplň

Dříve se amalgám používal na vyplnění všech kavit, což u předních zubů působilo neesteticky. V současnosti se od jeho používání upouští. Pokud už se amalgámová výplň aplikuje, tak se jedná o zuby v zadní části čelisti. Není tak narušena estetika vašeho chrupu.

Bílá fotokompozitní výplň

Pro přední zuby je nejvhodnější bílá fotokompozitní výplň, kterou stomatolog sladí s barvou i tvarem vašeho chrupu. Oproti amalgámu nejsou fotokompozitní výplně tepelně vodivé, pacienta proto netrápí citlivost na tepelné podněty. 

Skloionomerní výplň

Zajímavou alternativu představuje tzv. skloionomerní cement (skloionomer, GIC). Jedná se o jedinečný druh zubní výplně, který lze (podobně jako fotokompozitní výplň) vyrábět v různých odstínech bílé barvy. Skloionomerní výplň však má ještě jednu přednost navíc. Zabraňuje totiž vzniku a šíření zubního kazu tím, že do okolí neustále uvolňuje fluoridy. Bohužel není tak mechanicky odolná jako jiné výplně.

Skloionomerní výplně se používají zvláště u pacientů se zvýšenou kazivostí nebo při ošetření dětského chrupu. Rovněž nacházejí uplatnění jako dostavbový materiál pod fixní protetické práce nebo jako spodní vrstva tzv. sendvičových výplní.