Jak pečovat o chrup v těhotenství?

Že je péče o zuby na programu denních povinností každého z nás, je jasné. Jak by ale o svůj chrup měla pečovat těhotná žena? Je vyžadován zvlášť pečlivý postup při čištění? Přečtěte si tento článek, dozvíte se mnoho podstatných informací. 

V těhotenství, zvláště v prvním trimestru, dělají hormony v ženském těle velkou paseku. Mají samozřejmě vliv i na ústní dutinu. To se projevuje převážně na dásních. Dochází k celkovému oslabení vazivového aparátu, který obepíná jednotlivé zuby. Hned zpočátku těhotenství vás může trápit ošklivý zánět dásní. I když se mu vyhnete, můžete začít bojovat s dásňovými otoky. Je dobré vědět, jak postupovat, aby co nejrychleji zmizely.
Dentální hygiena vám (nejen) v tomto ohledu poskytne cenné rady. 

Odborníci se vám taky podívají na zubní kámen, jehož výskyt na zubech se v době těhotenství může výrazně zvýšit. Pokud se na chrupu objeví, bude vám během pár minut bezbolestně odstraněn. 

Zejména kvůli dásňovým problémům je nutné používat co nejměkčí druhy kartáčků. Platí pravidlo, že na zubech se v těhotenství promítne vaše péče o ně v předchozích letech. Pokud jste se doposud o zuby dobře starala, nemusí vaše dásně vůbec začít krvácet, nebudou vás třeba ani bolet. Čistěte si zuby pravidelně a vyvarujete se problémům.

Při čištění nepostupujte kartáčkem vertikálně, zaměřte se na techniku čištění kroužkovými pohyby. Dobře setřete taky kousací plošky. Co se týče zubní pasty, užívejte prostředek se zvýšeným obsahem fluoridu, který pomáhá ochránit chrup před kazem. 

Když už jsme na zubní kaz narazili, je třeba podotknout, že v těhotenství se bohužel kazy tvoří mnohem častěji než běžně. To je způsobeno hlavně tím, že ženy v tomto období konzumují mnohem více sladké. Taky časté zvracení se na zubech může podepsat. 

Rozhodně není pravda, že by se vaše zuby v období gravidity kazily samovolně nebo víc než běžně. Pokud se o zuby staráte dobře, čistíte si je důkladně, žádná pohroma vašemu chrupu nehrozí. Vyplatí se myslet na mezizubní prostory, o ty je zvlášť důležité se starat. Užívejte mezizubní kartáčky a taky dentální nit

Určitě se neřiďte pravidlem čištění zubů po každém zvracení. Následkem tohoto nepříjemného procesu se do úst dostává kyselý obsah žaludku. Kyselina na zubech začne okamžitě leptat. Jakmile zuby budete čistit ihned, narušíte kartáčkem měkkou zubní sklovinu a tím zubům ještě uškodíte. Čištění chrupu dvakrát denně bohatě stačí. Pokud potřebujete přes den zlepšit svůj dech, mějte po ruce ústní vodu. Jestliže preferujete užití kartáčku a pasty, vypláchněte si ústa obyčejnou vodou a zuby si začněte čistit nejdříve až po dvaceti minutách po vykloktání. 

Jendo těhotenství za jeden zub? Říká se, že jedno dítě připraví svou matku minimálně o jeden její zub, protože ke správnému vývoji potřebuje dosti vápníku. Jde však pouze o mýlku. Plod čerpá vápník zejména ze stravy matky, případně z jejich kostí. Dodržujte správné stravování a vaše zuby budou v pořádku.

Koluje taky fáma, která praví, že v době těhotenství by žena neměla dostat žádnou injekci ani požít chemický lék. Po prvním trimestru je však například umrtvení v případě vrtání zubu nezbytné. Pokud se zuby vrtají v plné citlivosti, je to špatně. Z kůry nadledvin se v této chvíli vyplavuje adrenalin a dochází k nedostatečnému prokrvování plodu, což dítěti může ublížit.

Základ péče o zuby by měla tvořit preventivní prohlídka. V době těhotenství byste měla navštívit svého specialistu nejméně dvakrát. Ošetření v prvních měsících těhotenství probíhají vleže, v další fázi pak v polosedu. Na ošetření je vhodné se z důvodů ranních nevolností vypravit v odpoledních hodinách.