Strašák jménem paradentóza: Jak na prevenci?

Krvácení z dásní děsí většinu populace a slovo paradentóza je v zubařských ordinacích skloňováno snad ve všech pádech. Jak se můžete před zákeřným onemocněním dásní chránit?

Před očima se vám vybavují televizní reklamy s vypadávajícimi zuby, mnohé příznaky rozvíjejícího se zánětu dásní však mohou být naprosto nevinné. Prokoukněte svého nepřítele a odhalte jeho slabiny zavčasu!

Jak vzniká paradentóza?

Prapůvodní příčinou paradentózy, kterou v pozdějších stádiích známe jako nemoc viklajících se zubů, jsou obyčejné bakterie. Nesprávnou ústní hygienou a nezdravým životním stylem vzniká zubní plak, jenž je baštou pro růst bakterií. Zánět dásní pak proniká dále do podpůrných částí zubů a závěsného aparátu chrupu. Bakterie se zde rychle množí a onemocnění postupuje dál. Dochází k postupnému odhalování krčků, zvýšené viklavosti a v některých případech i vypadnutí zubu.

Jak poznáte příznaky zánětu dásní?

Paradentóza nejde v počátečních stádiích poznat, proto je důležité předcházet jejímu vzniku a vývoji důkladnou zubní hygienou. Jeden z prvních viditelných příznaků onemocnění je zarudnutí dásní. Následují pocity podrážděných dásní, které mohou bolet až krvácet. Přítomnost hnisu způsobuje také silný zápach z úst. Viklání a bolest zubů na sebe nedá dlouho čekat.

Tipy, jak se paradentóze vyhnout

Ať už máte nepříjemný zánět dásní v rodině či vám prevenci doporučil lékař, začněte brát ústní hygienu zatraceně vážně. Do boje se vyzbrojte kvalitním kartáčkem s rovně střiženými měkkými vlákny (jsou šetrnější k dásním), antibakteriální ústní vodou a zubní pastou na bylinné bázi. Při výběru se vyhněte bělicím produktům a upřednostňujte stomatologické značky před kosmetickými. Účinné jsou též masáže dásní a v neposlední řadě ozdravení jídelníčku. Nevíte-li si rady, navštivte svého zubaře či se optejte v nejbližší zubní poradně.