Zuby moudrosti – co je dobré o nich vědět?

Třetí stálé stoličky dostaly už v dávných dobách název ,,moudráky‘‘, tj moudré zuby. Podle čínské medicíny dotvářejí právě tyto zuby naše vlastní já. Není náhodou, že dorůstají až v pozdějším věku, obvykle začínají z dásně vykukovat teprve v dospělosti, nejčastěji mezi osmnáctým a šestadvacátým rokem jedince. Údajně jsou známkou dozrání člověka. V době jejich růstu se mění nitro jedince, které je naplňováno moudrostí. Moudrost se neusídluje jen v duši, ale taky v srdci.

 

Dnes jsou zuby moudrosti spojovány s potížemi, dříve byly pro člověka záchranou. Zatímco o druhé přední zuby zejména muži poměrně brzo přicházeli, moudré zuby jim v dásních zůstávaly bez hnutí. Navíc taky díky jejich pozdějšímu růstu vydržely déle. Lidé pak s jejich pomocí mohli konzumovat třeba tuhé maso. Je zajímavé, že zuby taky byly dříve mnohem ostřejší než dnes, k jejich případnému obroušení docházelo až poté, co se dostaly ven z dásně. V průběhu tisíciletí se navíc lidská čelist začala zmenšovat, takže osmičkám stále ubývalo místo v ústech. V dnešní době způsobuje nejen tento fakt velký problém.

 

Zda vám ,,moudráky‘‘ vyrostou a jestli se do úst vejdou, může lékař zjistit jednoduše pomocí rentgenového snímku. Na rentgen by měli být posíláni již teenageři v rámci preventivní prohlídky, neboť je dobré stav tohoto chrupu zkontrolovat ještě před tím, než vykoukne z dásní.

 

Obecně platí, že s dolními osmičkami bývá větší problém než s těmi horními. Za tím stojí zejména masivnější kost a vysoká tuhá sliznice. Dolní ,,moudráky‘‘ jsou taky častěji zablokované předposledním zubem. Vyjímání horních zubů moudrosti se celkově považuje za snadnější zákrok a navíc se pak rána po něm rychleji hojí.

 

Pokud se zuby do dásně nevejdou nebo jsou v ní zaklíněné, je nejvýhodnější zub úplně vyjmout a zbavit se budoucích případných problémů natrvalo.

Jestliže vám moudré zuby bez problému vyrostou, ještě se úplně neradujte. Vzhledem k jejich umístění se tyto zuby nejhůře čistí, a tak vám hrozí mnohem větší riziko napadení kazem. Na zdraví zubu nepřispívá ani to, že se většinou nachází v těsné blízkosti druhé stoličky, a tak se nesnadno čistí mezizubní štěrbiny. Častým problémem při hygieně bývá taky zaoblená dáseň, která zabraňuje volnému průchodu kartáčku. Pokud se na vašem zubu objeví větší kaz nebo již poněkolikáté máte se zubem problém, je vhodné popřemýšlet nad jeho odstraněním, což vám pravděpodobně ihned doporučí i lékař.

 

Odstranění zubu se většinou provádí pouze v lokální anestezii, samotný zákrok není bolestivý, v ústech obvykle při trhání ucítíte jen tlak. Náročnost zákroku záleží samozřejmě na umístění nebo stavu chrupu. Po rozříznutí dásně může být zub vyjímán po částech nebo vcelku. Jakmile je plně odstraněn, dojde k vyčištění lůžka a zašití rány. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že po zákroku přijde zub k sobě a budete potřebovat prášky na bolest či antibiotika. Poraněné místo je nutné ledovat jak zvěnčí, tak obvykle i zevnitř.  Hojení záleží na konkrétním organismu a rozsahu zákroku, obvykle se však vaše čelisti dostanou po týdnu do pohody.

Prvních 24 hodin je nutné ústa nevyplachovat, poté je můžete začít desinfikovat slabým roztokem, který vám jistě doporučí lékař. K rychlejší léčbě přispěje vitamin B a C.

 

Pokud máte se zuby moudrosti jakýkoliv problém, je třeba zahodit strach a vydat se k lékaři, aby se vám v ústech nerozšířil třeba zánět. Pak by bylo odstraňování chrupu nejen obtížnější pro specialistu, ale taky nepříjemnější pro vás. S návštěvou odborníka neotálejte, stejně jednou budete muset problém řešit.