Bruxismus aneb skřípání zubů

Už jste někdy byli upozorněni na to, že skřípete zuby? Pak možná trpíte bruxismem.

Bruxismus se projevuje pohybem horní a dolní čelisti proti sobě, při kterém dochází ke tření zubů, které vytváří nepříjemný skřípavý zvuk. Existují dva typy bruxismu, denní a noční.

Denní skřípání zubů je spojeno se stresem, úzkostí nebo hněvem, dalo by se říci, že se stavem, kdy je člověk v napětí. Důvodem denního polovědomého skřípání však můžou být taky křivé zuby či špatný skus. Poslední dva zmíněné problémy mohou způsobovat i noční bruxismus, při kterém člověk skřípe zuby, když spí. Jedinec o něm sám neví do té doby, dokud ho na něj někdo neupozorní nebo dokud nezačne pociťovat změny se svým chrupem.

Skřípání zubů se objevuje taky u dětí, kteří se třením chrupu o sebe snaží potlačit bolest spojenou s prořezáváním nových, většinou zadních, zoubků. Za bruxismem se taky může schovávat boj s jakoukoliv bolestí. Ne nadarmo se říká ,,zatni zuby‘‘, v tomto případě bývá však skřípání zubů dočasné a mizí s odcházejícím problémem.

Pokud víte, že skřípete zuby, navštivte odborníka. Ten jediný může spolehlivě objevit příčinu. Tu je nutné hledat včas, skřípání zubů může mít totiž poměrně závažné následky. Nejprve dojde k obroušení zubní skloviny. Pokud problém necháte nadále být, začne se vám obrušovat přímo chrup, což vede jak k lámání, tak k vypadávání zubů.

Nebojte se, pokud trpíte bruxismem, na zubech to poznáte. Protože při skřípání, jsou vaše čelistní svaly v pohotovosti, můžete trpět ranními křečemi i celkovou bolestí čelisti. V tomto případě je už nutné zbystřit. Vaše zuby začnou být nadměrně citlivé, budu vás bolet při pití chladných i příliš teplých nápojů. Budete pociťovat i změnu svrchní struktury chrupu.

I kdybyste o skřípání nevěděli, nemějte strach, pokud dodržujete preventivní prohlídky, váš zubní lékař najde na zubech destrukci včas.

V případě, že trpíte bruxismem, je třeba vyhledat odborníka, který bude s vaším problémem pracovat. Ve většině případů stojí totiž za bruxismem nějaký psychický faul.

Odstraňování této vady trvá poměrně dlouhou dobu. Pokud zuby skřípete během dne, je nutné se stoprocentně ovládat a problém se postupně odnaučit.

Jestliže skřípete zuby v noci, pak je třeba na váš chrup vytvořit speciální chránič, abyste si zuby nadále neničili. Na zuby se před spaním navlékají chrániče zubů pro sportovce. Jedná se o dlahy z umělé hmoty, můžete si je nechat zhotovit v mnoha barevných provedeních. I když v noci budete se zuby pohybovat, zuby si nezničíte. Pokud více sportujete, jistě tyto chrániče využijete i pro jinou aktivitu.

Je dobré dodržovat i další pravidla. Kormě toho, že byste se měli vyhýbat stresu nebo se s ním naučit pracovat, nedoporučuje se ani koření. Zapomenout byste na chvíli měli taky na alkohol a kofeinové nápoje. Problém mohou způsobovat i žvýkačky, raději nyní volte cucavé bonbóny. Žvýkací svaly by se totiž měly odvyknout pracovat, pokud zrovna nejíte. Přestaňte kousat tužky a jiné předměty.

Hodně pijte, nikdy nechoďte žízniví spát. Pomoci vám mohou i teplé obklady. Zahřejte oblast tváří a ušních lalůčků vždy před spaním. Dojde k uvolnění svalstva v místě čelistí, kterým se následně nebude chtít pracovat, ale relaxovat. Pak nasaďte chrániče zubů a můžete s klidem spát celou noc.