I mléčné zuby potřebují péči. Umíte se starat o dětský chrup?

Mezi laickou veřejností je stále rozšířen mylný názor, že mléčné zuby nevyžadují zvláštní péči. Stav mléčného chrupu vaší ratolesti však není radno podceňovat. Nedostatečná péče o dočasné neboli mléčné zuby se negativně projeví při vývoji stálých zubů.

Specifika mléčného chrupu

Dočasné zuby se u dětí objevují od půl roku věku. Oproti stálému chrupu jsou méně mineralizovány, což vede k jejich zvýšené kazivosti. Navíc kvůli rozsáhlé dřeňové dutině uvnitř mléčných zubů je výraznější jejich bolestivost. Mléčný chrup má dopad na vývoj stálého chrupu. Jejich předčasná ztráta bývá příčinou např. nepravidelností stálých zubů.

Jakou péči vyžadují mléčné zuby?

Zřejmě nejsnáze se pečuje o zuby u kojenců a batolat. V jejich případě stačí 2x denně otřít zoubky měkkým hadříkem nebo je očistit vatovou tyčinkou. Jakmile dítěti začnou růst stoličky a špičáky, začněte s čištěním zubním kartáčkem. Zpočátku může jít o silikonový kartáček, který se navléká na prst. Postupně přecházejte na klasický zubní kartáček s co nejmenší hlavou a rovně zastřiženými měkkými a jemnými štětinami. Zubní pastu používejte až od jednoho roku dítěte. Musí jít o speciální zubní pastu pro nejmenší. Vybírejte ji podle obsahu fluoridových iontů vhodného pro danou věkovou skupinu. Kupříkladu pro tříleté děti je určena zubní pasta s 250 ppm. Do tří let věku je nutné, aby zoubky čistili rodiče. Postupně si zoubky čistí děti samy, ale do osmi let věku je nutný dohled rodičů na dentální hygienu. V případě potřeby dětem zoubky dočistěte. Myslete na prevenci zubního kazu a dbejte nejen o dostatečnou dentální hygienu dětí, ale také o skladbu jejich jídelníčku. Přemíra sladkostí a slazených nápojů má na chrup negativní vliv. Někdy proto mají zubní kazy už batolata.

Kdy s dítětem k zubaři a k dentální hygientistce?

První návštěvu u stomatologa by dítě mělo absolvovat v jednom roce. Poté choďte se svou ratolestí  na
preventivní prohlídky jednou za půl roku. V případě, že dítě těžko snáší stomatologické ošetření a je nutné provést např. ošetření zubních kazů, používá se tzv. analgosedace. Jde o šetrnější alternativu, než je anestezie. K dentální hygienistce s dítětem poprvé zajděte kolem jeho pátého až šestého roku. Návštěvy opakujte každého půl roku. Dentální hygienistka vám poradí, jak čistit mezizubní prostory dítěte, jaké používat pomůcky apod.