Jenom zuby nestačí! Jak si správně čistit jazyk?

Pokud chcete správně pečovat o celou ústní dutinu, nepatří k tomu jen čistění zubů. Vaším úkolem je postarat se taky o jazyk. 

Když se řekne detoxikace, asi vás napadne dieta nebo máte pomyšlení na speciální bylinné nápoje, které mají za úkol očistit naše tělo od toxinů. V případě jazyka nejde vůbec o složitou kúru. Tělo provádí detox každý den, zejména v noci. Na nás už pak zbývá jednoduchý úkol zbavit se toxinů. 

Toxiny, které tělo samo vylučuje se usazují zejména na jazyku. Vytvoří se na něm povlak a ten je nutné odstranit nejen kvůli zápachu z úst, zlepšíte si i zdraví. 

Mikroorganismy, které se na jazyku usadí, ovlivňují neskutečných 75% našeho dechu. Zbylá procenta zastupuje čištění zubů.

Již stará indická medicína věřila, že čistý jazyk přináší ovoce. Kdo si pečlivě jazyk čistil, nebýval nemocný a navíc si taky údajně mnohem lépe vychutnával různé pokrmy. Vyčištěný jazyk totiž díky indickému lékařství dokáže zjemnit chuť. 

Zapátrejte po škrabce na čištění jazyka. Seženete ji například v lékárně. Škrabka vašemu jazyku neublíží, šetrně odstraní z jazyka veškerou neplechu. Pamatujte si, že po každém čištění je třeba škrabku dokonale umýt. Pokud nemáte po ruce škrabku, můžete místo ní použít nerezovou lžičku. 

Jazyk se nevyplatí čistit kartáčkem. Nejenže ho jím neopucujete dokonale, ale taky se vám může stát, že hrubé štětinky z kartáčku váš jazyk poškodí. Některé kartáčky mají ze své zadní strany stěrky na jazyk, v tomto případě ano, tuto stranu předmětu k čištění používat můžete. 

Postup čištění není nijak složitý. Jazyk je ideální pucovat táhlými pohyby odzadu dopředu. Pokaždé, co se dostanete ke špičce jazyka škrabku opláchněte vodou. Postupujte takto až do chvíle, dokud nebude váš jazyk čistý. Jazyk je potřeba vyčistit celý. Nejvíce bakterií se nachází na konci jazyka, a tak je přímo nutné dostat se škrabkou až úplně dozadu. Někteří lidé mají v případě špatně zvolené škrabky problém s dávicím efektem. Potom je nutné vyměnit škrabku. Kupte si nástroj kovový, který udrží jazyk dole a zvládne s ním pracovat. V případě plastové škrabky může dojít při nátlaku dokonce ke zlomení předmětu. Kovový povrch je taky lépe omyvatelný a lze vyčistit i horkou vodou. 

Po čištění jazyka se vyplatí užít ústní voda. Pravděpodobně se škrabkou uvolnily i některé z bakterií, které jste nesetřeli. V tomto případě je na řadě ústní voda, která všechny zbylé částice polapí. Ústní vodu je třeba vybírat zvlášť pečlivě. Na tip dobré ústní vody se můžete zeptat vašeho lékaře v rámci preventivní prohlídky. Nebo můžete spoléhat na zkušenost. Po otestování pár značek vám jistě nějaká ústní voda sedne. 

Pokud si potřebujete zkusit, zda je váš dech svěží nebo alespoň pro okolí přijatelný, jistě ho testujete dýcháním do dlaně. Důležité je ale zeptat se jak. Mnoho lidí totiž přiloží dlaň k ústům a napodobí zvuk větru nebo jakoby pískání. Tak se vám ale váš pravý dech moc neukáže, neboť proud vzduchu jde pouze z přední části dutiny. Při testování dechu se vyplatí silně říci písmeno h, ideálně ho spojit se samohláskou a otestovat si dech na hláskách ,,ha‘‘ či ,,he‘‘. 

Jak jste na tom s jazykem vy? Dbáte na jeho čištění?