Jste diabetik? Dejte pozor na své zuby!

Pokud trpíte chorobou zvanou diabetes mellitus neboli cukrovka, měli byste věnovat zvýšenou pozornost a péči svému chrupu. Toto onemocnění má totiž negativní vliv na vaše zuby. Diabetici jsou náchylnější kupříkladu ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní, rozvoji paradontózy, vzniku orální kvasinkové infekce či xerostomie. Rovněž se u pacientů s cukrovkou výrazněji tvoří zubní kámen a nastávají komplikace při hojení ran v ústech. Nevíte, jak se máte jako diabetik o své zuby starat? Připravili jsme pro vás stručný přehled užitečných rad.

Správná dentální hygiena je při diabetu je zásadní

Chcete-li si co nejdéle zachovat vlastní chrup, je třeba správně o zuby a dutinu ústní pečovat. U diabetiků totiž zánětlivou reakci vyvolá i malé množství zubního plaku, které by zdravému člověku neuškodilo.

Věnujte se důkladná ústní hygieně 2x denně

Následující pravidlo platí nejen pro diabetiky. Nejzásadnější je čištění chrupu 2x denně (ráno a večer). Před spaním je důležité vyčistit nejen zuby, ale i mezizubní prostory. Diabetikům lze doporučit také používání škrabky na jazyk. Škrabkou si několikrát přejeďte směrem od kořeně jazyka k jeho špičce. Očistu jazyka provádějte dvakrát denně, můžete tak např. snížit riziko vzniku kvasinkové infekce v ústech.

Čistěte si zuby po každém jídle

Pro diabetiky je nezbytné si čistit zuby nejen ráno a večer. Měli by se odstraňování zubního plaku věnovat po každém jídle. Neopomeňte vyčistit jak vnější, tak vnitřní stranu zubů včetně žvýkací plochy. Pokud si zrovna nemůžete zuby vyčistit, alespoň si ústa vypláchněte vodou.