Kvalitní náhrada ztracených zubů? Zubní implantáty!

Pokud vám úsměv hyzdí neúplný chrup, je nutné vzniklé mezery co nejdříve vyplnit kvalitní náhradou. Jak víte, mezery v úsměvu nejsou pouze estetický problémem. Náhrada ztracených zubů totiž zamezí nežádoucím deformacím chrupu a obnoví jeho celistvost, což vede k navrácení plné funkčnosti chrupu. Nejvhodnější zubní náhrada je fixní, protože vyniká svou stabilitou, funkčností i estetikou. Jednou z nejkvalitnějších zubních náhrad jsou zubní implantáty, kterých existuje několik druhů. Které to jsou a čím se vzájemně liší?

Není implantát jako implantát. Liší se tvarem, velikostí i materiálem.

Zubní implantát nahrazuje poškozený zubní kořen. Jde vlastně o šroub zavedený do kosti horní či dolní čelisti. Na takto vzniklý umělý kořen se pak nasadí korunka nebo se provede jiná protetická práce. Zubních implantátů existuje několik druhů. Rozdíl mezi nimi spočívá v jejich tvaru, velikosti i materiálu, z něhož jsou implantáty vyrobeny. 

Na materiálu záleží! Zvláště máte-li alergii.

Běžné zubní implantáty bývají titanové. Ale pokud např. trpíte alergiemi, jsou pro vás vhodnější keramické (zirkonové) implantáty. Totéž platí i v případě oslabené imunity nebo přecitlivělosti na kovy (titan). Váš stomatolog vám doporučí nejvhodnější materiál přímo pro vás. 

Každý tvar a velikost v jiném případě 

Většina implantátů má tvar válcový či kónický. Velmi odlišně vypadá čepelkový implantát, který svým tvarem připomíná hřebínek či jakousi vidličku. V současnosti se téměř nezavádí. Používal se v případě úzké kosti, kdy nešlo použít klasický typ implantátu. Pro vložení bylo nutné provést podélný řez na hřebeni kosti. Dnes lze problém s úzkou kostí řešit jinak. Používáme šetrnější metody a lze provést i dostavbu kosti.

Zubní implantáty se liší nejen svým tvarem, ale i svými rozměry. Odlišné velikosti oproti běžným implantátům si povšimneme u mini implantátu, krátkého a ultrakrátkého implantátu či zygomatického implantátu. Každý druh se používá za jiných okolností. Mini implantáty mají velmi malý průměr a používají se např. v případě úzké čelisti. Krátké a ultrakrátké implantáty se zavádí, pokud je kost příliš řídká pro klasický implantát. Jde o alternativu místo běžného postupu, kdy se provádí dostavba kosti. Zygomatické implantáty se používají jen výjimečně, a to v komplikovaných případech. Tento typ implantátu se zavádí do postranních částí horní čelisti. Jde o velmi složitý chirurgický zákrok, místo kterého lze použít šetrnější metody.