Nejčastější příznaky zubního kazu

Zubního kazu se obává každý člověk. Zachyťte ho včas, abyste se vyhnuli jeho bolestivému odstraňování. Jaké jsou nejčastější příznaky toho, že kaz napadl váš chrup?

 

Zubní kaz se nejčastěji tvoří na žvýkacích plochách. Plak se zachycuje v úzkých štěrbinách nebo za hrbolkem na plošce zubu, pokud nedojde k jeho vyčištění, kaz už je téměř na světě. Vzniku zubního kazu na tomto místě se můžete nejlépe ubránit právě pečlivým čištěním všech zubů. Kaz se může taky vytvořit v mezizubním prostoru. Pro kartáček těžko přístupná místa je proto nutné čistit s velkou pečlivostí. Neobejdete se bez mezizubních pomůcek, například zubní nitě. Asi nejhorším typem zubního kazu je pak ten, který se tvoří na nedostupných místech, tj. na kořeni zubu. Pokud máte problém s ustupujícími dásněmi, je možné, že se plak umístí na zubním krčku. Na něm se vytvoří kaz a následně se snadno dostane až k samotnému kořeni. Proroste chrup velmi rychle, neboť zuby již v těchto místech nejsou chráněny zubní sklovinou.

 

Zubní kaz se začíná vyvíjet úplně nenápadně. V raném stádiu ho vůbec nelze okem zachytit. Ani na zubech nebudete pociťovat změnu. Kaz se nejprve objevuje jako bílá skvrna. V této podobě se při dobré hygieně může kaz dokonce zpět vyhojit. Pokud k tomuto procesu dojde, ani nepoznáte, že se nějaký kaz pokoušel váš zub zdolat.

 

Jestliže se však kaz začne vyvíjet, bude se neustále zvětšovat. Na povrchu zubu můžete zaznamenat nerovnosti nebo prohlubeň. V tomto případě máte téměř jasno, i když vás třeba zub ani nebolí. Rozhodně neplatí, že kaz je vymalovaný černou barvou. Drobná tmavá tečka v zubu může naopak být obyčejnou pigmentovou skvrnou. Místo kolem kazu se obvykle vybarví až do křídově bílé barvy. Jestliže tedy máte podezření na zubní kaz, sledujte celkový obraz chrupu. Zpozorněte, když změní tón zbarvení. 

 

Pokud si pravidelně neprohlížíte zuby v zrcadle, to, že na váš zub pravděpodobně zaútočil zubní kaz poznáte až ve chvíli, kdy vás začne bolet. Nejprve může váš zub citlivě reagovat na studené a horké nápoje či jídlo, někdy zub napadnutý kazem dráždí dokonce i kyselé potraviny.

Zub může být citlivý samozřejmě taky na dotek. Pěkně potrápit vás dokáže při žvýkání potravin. Bolest může zhoršovat taky čištění zubů nebo vdechování studeného vzduchu. Při těchto potížích byste měli už rozhodně zbystřit a ideálně hned si domluvit lékařskou pomoc. 

 

Mezi další projevy kazu patří taky zápach z úst nebo nepříjemná chuť v ústech. Dásně kolem zubu mohou být citlivé a oteklé.

 

Pokud máte podezření, že váš zub napadl kaz, navštivte svého dentistu a nechte se odborně vyšetřit. Nedovolte kazu útočit na váš chrup moc dlouho. Kaz může prorůst až ke kořenům chrupu. Pak je jeho odstraňování velmi bolestivé. I obyčejný kaz může způsobit zánět nebo dokonce odlomení či rozpad zubu.

 

Pokud dodržujete pravidelné preventivní prohlídky, nemusíte se bát, že zubní kaz na vašem chrupu způsobí velké škody, to se mu obvykle za půl roku nepodaří.