S analgosedací jsou bolestivé stomatologické zákroky minulostí

Čeká vás extrakce zubu nebo zavedení zubního implantátu a bojíte se bolesti? Nebo vás snad zneklidňuje některý rozsáhlejší ambulantní zákrok, který máte podstoupit? V těchto případech vám pomůže tzv. analgosedace, která vás nejen zbaví bolesti, ale rovněž vás zklidní. Prováděný zákrok pro vás proto nebude nikterak stresujícím zážitkem.

Jak analgosedace probíhá?

Analgosedace patří k výkonům prováděným anesteziologem. Před stomatologickým zákrokem je pacientovi nitrožilně podána zklidňující látka, po jejímž podání se pacient zcela uvolní a zbaví strachu. V průběhu stomatologického zákroku má pacient sníženou úroveň vědomí, takže nepociťuje bolest. Je však schopen se stomatologem spolupracovat (např. reagovat na stomatologovy verbální podněty). Jakmile je zákrok proveden, podá anesteziolog pacientovi antidotum. Poté se pacient probere k plnému vědomí a na průběh zákroku si nepamatuje. Po skončení stomatologického ošetření ještě pacient zůstane půl hodiny pod dohledem anesteziologa.     

Využití analgosedace ve stomatologii

Analgosedace je anesteziologická technika, která se využívá v řadě lékařských oborů (např. kardiologii, invazivní radiologii či plastické chirurgii). Ve stomatologie se analgosedace nejčastěji používá při rozsáhlé rekonstrukci chrupu, endodontickém ošetření, komplikované extrakci zubů, při sanaci chrupu nebo třeba při zavádění zubních implantátů. K analgosedaci se rovněž přistupuje v případě, že má pacient ze zákroku velké obavy a stomatologické ošetření by pro něj bylo značně stresující. Analgosedaci je možné provádět u dospělých i dětských pacientů. V průběhu jedné analgosedace lze provést maximálně 3 extrakce nebo uchytit až 3 zubní výplně.

Kontraindikace při analgosedaci

Před každým lékařským výkonem je nezbytné vyloučit rizikové faktory, které by mohly vést k závažným komplikacím. Analgosedaci nelze provést kvůli kontraindikacím např. u těhotných a kojících žen, při ledvinné či jaterní nedostatečnosti, obstrukční plicní chorobě nebo trpíte-li těžkou chorobou nadledvin. Analgosedace je provedena jen v případě, kdy lékař na základě vašeho zdravotního stavu vyloučí možné kontraindikace. Máte tak jistotu, že lékařský výkon bude zcela bezpečný.