Věděli jste, že..?

Znáte pojem tatteeth? Jak už z názvu můžete vytušit, jde o tetování zubů. U nás není tato metoda příliš rozšířená, ale v Americe potkáte člověka s ,,kérkou‘‘ na zubech již docela běžně. Utěšující je, hlavně pro zubní lékaře, že samotné tetování se neaplikuje na zuby člověka, nýbrž na speciální kryty nebo korunky. Na umělý potah chrupu se nejprve vytetuje požadovaný znak či kresba, až potom je protéza umístěna na chrup, takže nedojde ke zničení zubu.

Za cenu celkové zubní implantace si pořídíte klidně padesát protéz, tj. snímatelných zubních náhrad. Jeden implantovaný zub vás totiž vyjde přibližně na pět tisíc korun. 

Světový rekord v počtu zubů v čelisti tvoří číslo vyšší než dvě stě. Chlapci v Indii, který trpěl nemocí jménem odontoma, museli lékaři odstranit přesně 230 zubů. 

Zubní sklovina se neobnovuje. Nemá v sobě žádné živé buňky, a tak při jejím tvrdém narušení je třeba lékařsky zakročit. Nevěřte zubním pastám, které slibují nápravu či obnovu zubní skloviny, pasty ji dokáží jen částečně obměnit. Jde o reklamní tah výrobců. Poraďte se se svým lékařem, co v případě narušené skloviny dělat. 

Základ 32 zubů nemá každý. Že počet zubů má každý předem daný? Tak tomu opravdu není. Zuby se začínají vyvíjet ještě před porodem a může se stát, že nedojde k vývinu dostatečnému. Hrozba taky může přijít ve chvíli, kdy dítěti hodně předčasně vypadne mléčný chrup, ten pak nemusí být stálým zubem nahrazen. 


Jak již bylo řečeno, zuby se vyvíjejí velmi brzo, už v děloze. První zubní odvážlivci začnou vykukovat od šesti měsíců věku dítěte. ,,Dospělé zuby‘‘ pak rostou v období puberty, zhruba od desátého do čtrnáctého roku.

Dnes se zubním kazem ,,pochlubí‘‘ každý druhý člověk. A ne jenom jedním. Dříve mělo v dospělosti zubní vadu průměrně pouze 5% lidí.  

Na zubech se odráží různé nemoci. Tak jako čínská medicína dokáže vyčíst naše problémy z jazyka, jde věštit i ze zubů. Paradentózu může například způsobit dlouhodobý stres. Zápach z úst může značit cukrovku a tmavé zežloutlé zuby obezitu a dokonce i mrtvici.

S trháním zubů moudrosti má problém hodně lidí. Někomu se zkazí a musí zkrátka ven, jinému se zase do úst vůbec poslední zuby nevejdou. Druhý případ však dříve vůbec nenastal. Lidé si své zuby moudrosti v případě velkých rozměrů obrousili jídlem. V současné době se taky zmenšuje lidská čelist. Naše zuby jsou tvrdé stejně, jako ty žraločí, jen o něco méně špičaté. 

Čištění zubů vám zabere 38 dní života. Jde však jen o průměrnou dobu čištění, každý u nás si čistí zuby jinak dlouhý čas. Zvýšením průměrné doby nic neztratíte, právě naopak, zuby se vám odvděčí. Nechte si vyšetřit chrup. Co se týče zubů, je kontrola opravdu nezbytná, vždyť zuby (když nepočítáme ty mléčné) máme jen jedny. Dodržujete pravidlo preventivní prohlídky jednou za půl roku? V rámci každé prohlídky vám bude nejen zkontrolován chrup, v případě nutnosti vám bude provedeno RTG vyšetření, lékař zkontroluje taky sliznice dutiny ústní. Celkové zhodnocení, rada, která se týká ústní hygieny a poradenství je samozřejmostí.