Co je to zánět okostice a jaké jsou její příznaky?

Jsou vaše zuby citlivé na teplé a studené jídla, pociťujete bolest při kousání, máte potíže s polykáním, oteklou tvář, horečku, nebo pociťujete závažnou bolest zubů? Neignorujte žádné s těchto příznaků !!! Neléčený zubní kaz má později na svědomí infekci kořenových kanálků a bakterie se dále dostanou do kosti a okostice, kde se hnis zadržuje ve váčku - (tzv. Abses), což je doprovázeno silnými bolestmi čelisti a výrazným otokem, laicky nazývaný jako zánět okostice.

Nejčastější příčinou zubních abscesů je nesprávná a zanedbávaná péče o ústní dutinu, zubní kaz, zlomené zuby (trauma), závažné onemocnění dásní (paradentóza), selhání léčby kořenového kanálku, ale může k ní dojít i po extrakci (vytržení) zubu, když se dostane infekce do prostoru po vytrženém zubu. No k zánětu "okostice" může dojít i po překonání některých onemocnění jako jsou těžká angína, spála, spalničky, ale i častokrát podceňované nachlazení.

Jak léčit zubní infekci?

Nesnažte se o domácí léčbu, protože pokud onemocnění zanedbáte a nenavštívíte stomatologa včas může dojít k pokročilejšímu zánětu. Diagnózu abscesu zubu provádí zubní lékař na základě fyzikálního vyšetření a RTG. Prvním cílem léčby dentálního abscesu je snížení tlaku uvnitř otoku kdy zubní lékař provede malý řez na hnisavém váčku, aby hnis vyšel, čímž se sníží tlak i bolest, to však neznamená, že se problém vyřešil. Infikovaná a nekrotická tkáň je stále tam a je třeba ji odstranit, aby se předešlo opětovnému spuštění infekce.

Pokud je diagnostikován hluboký kaz, který zasáhl i zubní dřeň, bude nutné v co nejkratším čase ošetřit kořenové kanálky, mechanickým vyčištěním od infikovaných tkání a bakterií, jeho následné dezinfekce a hermetického zapečetění, aby se zabránilo přenosu infekce na ostatní tkáně. Toto ošetření se obvykle provádí v lokální anestezii. Vzhledem k tomu, že se jedná o zánětlivé onemocnění, lékař předepíše antibiotickou léčbu, aby se zabránilo šíření bakteriální infekce.

V případě, že zub je zubním kazem zcela poškozen a zubní absces se šíří všude, poslední šance je extrakce zubu a dezinfekce otvoru.

Jak dlouho trvá, než se infikovaný zub uzdraví?

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, protože závisí na závažnosti infekce, závažnosti poškození zubu a léčby zubního abscesu, kterou si dle vašeho zubního lékaře vyžaduje.

Po odtokové proceduře, která umožňuje odtok hnisu, začne otok obličeje ustupovat, stejně jako bolest. Pokud se budete řídit pokyny lékaře po dvou nebo třech dnech, by měl být odtok z abscesu minimální nebo žádný. Všechny hnisavé váčky by se měly vyléčit za 10 - 14 dní.


Pokud se ale chcete vyhnout nepříjemným bolestem a náročné léčbě raději neriskujte a vyhledejte pomoc lékaře včas.