Co způsobuje herpes a afty?

I když jsou nenápadné, mohou zhoršit život. Jsou popisovány již ve starověkém Řecku a v dnešní době se řadí mezi časté problémy ústní dutiny. Je lepší je nepodceňovat, protože se vrátí. Herpes a afty v ústech jsou jedním z nejběžnějších onemocnění úst.

Co je stomatitida?
Stomatitida je bolest nebo zánět uvnitř úst, které vzniká na povrchu sliznice a ohrožuje zejména děti a lidi v produktivním věku. Bolest může být v dásních, na jazyku, vnitřní strane tváří i na rtech. Její léčba může být zdlouhavá.
Dvě hlavní formy stomatitidy jsou herpetická stomatitida, známá také jako opar a aftózní stomatitida, také známá jako bolestivý vřed.

Afty
Aftózní stomatitida - afty v ústech je nepřenosný a neinfekční zánět. Afty se objevují na vnitřní straně líc, na okrajích jazyka, dásní či vnitřní straně rtů. Postižená místa mají oválný tvar, jsou pokryty charakteristickým žlutým povlakem, po prasknutí puchýře je vřídek ohraničený zánětlivým lemem, v různé velikosti od 1 mm do 2 cm v průměru. Afty obvykle zmizí do 10 dní, ale pokud přetrvávají je nutné abyste navštívili stomatologa, protože dlouhodobý výskyt aftů může signalizovat skrytý zánět nebo jiný zdravotní problém.

Jak vznikají afty?
Toto dosud není zcela objasněno. Afty se častěji objevují v létě, při přehřátí organismu, ale jejich výskytu napomáhá i stres, snížená imunita, hormonální změny, či nedostatek důležitých látek jako železo, minerály a vitamíny (především kyselina listová a vitamin B12).
K zánětu sliznice napomáhá i okusování nehtů, či vkládání prstů do úst, ale i okusování konce pera či tužky.
Tvorbu aftů může způsobovat i chybný skus, nošení zubního "strojku" který může mechanicky poškodit měkké části tkáně ústní dutiny, různé pokrmy (např. chipsy, oříšky), které mají ostré hrany a mohou způsobit poranění patra a jazyka, ale i nesprávná dentální hygiena (zubní kartáček s tvrdými štětinkami může nepříjemně podráždit dáseň a to následně reaguje zánětem).

Léčba
Pokud zaznamenáte první příznaky dbejte zejména na hygienu. Používejte antiseptické oplachovací prostředky například vyplachováním úst několikrát denně výluhem šalvěje a heřmánku. Pomoci může i povrchová léčba nanášením TEA Tree olejem, která má antibakteriální účinky. Antiseptický účinek má med i česnek, jehož žvýkání může zmírnit bolest vyvolávanou aftami. Vyhněte se horkým, kyselým, kořeněným jídlům a nápojům (limonády a perlivé vody) a omezte konzumaci dráždivých potravin např. citrusy. Mohou dráždit vřídky a způsobit ještě více bolesti.

Opar (herpes) je virus
Na rozdíl od aftózní stomatitidy je opar velmi nakažlivý. Způsobuje ho virus herpes simplex 1. Je to puchýř který se nachází na vnější straně rtů. Na začátku pociťujete pálení, svědění nebo vyšší teplotu na místě kde se opar objevil. Po pár dnech se na puchýři vytvoří strup, který je bolestivý. Při oparu můžete mít příznaky nachlazení nebo chřipky. Léčba oparu trvá přibližně týden až 10 dní. Pokud jednou onemocníte na herpes, viru se už nezbavíte - zůstává ve vaší krvi. Aktivuje se obvykle v zátěžových situacích na váš organismus jako je např. stres, snížená imunita, hormonální změny, nebo onemocnění.

Léčba
Na léčbu oparu je v lékárnách množství dostupných mastí a náplastí které snižují riziko přenosu na jiné části těla, nebo osobu. Nejúčinnější jsou na začátku výskytu oparu, když začnete pociťovat první příznaky. Mast nemasírujte, pouze potřete povrch oparu. Dbejte na zvýšenou hygienu, nezapomínejte že opar je vysoce nakažlivý. Vyhýbejte se polibkem, orálnímu sexu, dodržujte základní ústní hygienu a chraňte si rty před slunečním zářením balzámem s ochranným faktorem. Po vyléčení vyhoďte balzám i zubní kartáček, abyste zabránili opětovné nákaze.

Nepodceňujte afty a opary
Běžně se afty nebo opary vyléčí po dobu cca 10 dní. Pokud je však opar výrazně bolestivý nebo jeho doba léčení přesáhne 10 dní, měli byste navštívit stomatologa. Zejména pacienti se sníženou imunitou, diabetici, onkologický pacienti a těhotné ženy, kteří mají současně opar a zvětšené uzliny - zde může jít o gingivostomatitidu.

Stomatitida není závažné onemocnění no umí být díky bolestivosti nepříjemná. Proto nepodceňujte její příznaky.