DÝHY - nebo co stojí za podmanivým úsměvem...

Každý, kdo má problém se zuby, dobře ví, jak je v každodenním životě krásný úsměv důležitý. Žijeme v dobách, kdy je vzhled mimořádně důležitý. A často vzhled určuje i cestu naší kariéry. V důsledku pokroku a dostupnosti základních služeb zubního lékařství si v současné době každý může vychutnat krásný úsměv díky dyhám.

Co jsou dýhy?

Dýhy - to jsou tenké desky nalepené na labiální část zubu. Jsou vyrobeny z různých druhů materiálu. Typ použitých dýh závisí na objemu peněženky pacienta, ale také na jeho potřebách.

Dýhy jsou skvělý způsob, jak zakrýt estetické chyby našich zubů. Díky nim můžeme změnit jejich tvar nebo se zbavit diastema, případně když chceme zesvětlit naše zuby, nebo když mají stopy trvalého zabarvení, viditelných a významných výplní, nemluvě o případech trhlin nebo drobných poškození (praskliny). Dýhy se také používají na drobnou ortodontickou korekci.

Druhy dýh - a jak se nasazují

- akrylové dýhy jsou pravděpodobně nejméně estetické a relativně levné. Ve většině případů se používají jako dočasná ochrana zubů před vložením příslušné dýhy.

- kompozitní dýhy jsou vyrobeny ze stejného materiálu, který se používá k vyplnění dutin zubů. Vyznačují se jednotnou barvou, která dává zubům jemný umělý vzhled. Kromě toho jsou náchylné na zbarvení.

- keramické dýhy jsou ve srovnání s kompozitními mnohem odolnější a hezčí, protože jsou podobné přirozenému zubu. Na jejich realizaci se používají živicové materiály.

- porcelánové dýhy jsou nejoblíbenější a jedny z nejkrásnějších. Vyznačují se vysokou odolností vůči mechanickým poraněním. Na to jsou flexibilní a odolné. Nezabarvují, jsou odolné vůči zubnímu kameni a ostatním usazeninám. Je důležité, aby porcelán byl neutrální vůči tkáním. Tyto duhy fenomenálníe reprodukují texturu přirozeného zubu.

- celokeramické dýhy se strukturou podobají zubu, protože se skládají z vrstvy smaltu a porcelánového dentinu.

Jak rychle máte nový úsměv?

Hollywoodský úsměv můžete mít už po 2-4 návštěvách v zubní ambulanci. Zní to neuvěřitelně? Ale tak to je. Můžete se stát celebritou a smát se jako Tom Cruise, nebo koketně jako Cher Cole. Samozřejmě je třeba si uvědomit, že dýhy lze aplikovat jen na zdravé (vyléčeny zuby).

Postup, který zkrášluje váš úsměv, je jednoduchý a je omezen na několik setkání v ambulanci. Během prvního setkání zubař posoudí, zda neexistují žádné kontraindikace při nasazování dýh. S pacientem se konzultují jeho očekávání, konfrontují se možnosti a simulace vzhledu nového úsměvu. Druhá návštěva je v podstatě vytvořením zkušebního modelu tzv. falešného. Takový proces umožňuje zvyknout si na nový úsměv. Je to také etapa, kdy je v případě potřeby možné provádět opravy. Pokud pacient nemá žádné připomínky, lékař může přejít na další fázi, to znamená, brousit zuby na dýhy (někdy stačí jen mírne matovat). Postup se provádí v lokální anestezii. Následující návštěva v ambulanci je již potěšením, neboť odcházíte s permanentním novým úsměvem, který změní vaši tvář a život. Samozřejmě díky němu se stanete přitažlivými ve vašich očích, ale i v očích druhých.