Extrakce (vytažení) zubu

Extrakce (vytažení) zubu se provádí v místní anestézii (znecitlivění). Nejčastěji jde o menší chirurgický zákrok. V po-extrakčním období mohou nastat různě závažné komplikace. Vzniku těchto komplikací lze předejít dodržením níže uvedených zásad:

  • Po vytažení zubu ponechejte skousnutý tampon v ústech cca 15 minut. Tento tampon komprimuje extrakční ránu, tím zamezuje krvácení. V případě mírného krvácení i po vytažení tamponu, skousněte čistý kapesník. Nechte skousnuto dalších 15 minut. Tím opět zamezíte krvácení z rány. Zabarvená slina se může vyskytovat i 2 dny po zákroku. Pokud krvácení pokračuje ve větší míře, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
  • Dalším průvodním jevem po extrakci může být bolest a otok v okolí extrakční rány. Bolest můžete eliminovat klasickým lékem proti bolesti (Ibuprofen, Panadol...). Otok zmenšíte opatrným ledováním postiženého místa. Otok by měl již druhý den po zákroku ustupovat. Pokud se otok zvětšuje, bolest začíná být škubavá, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře
  • Extrakční ránu nevyplachujte a nekloktejte v ústech žádné přípravky. Tím byste mohli narušit krevní koaguluj (zátku). Ta je důležitá k dokonalému hojení rány. Dva dny po výkonu můžete začít vyplachovat ústa ústní vodou (nejlépe Corsodyl, Heřmánek, Šalvěj). V případě komplikací, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
  • Únava a zvýšená teplota může být přirozeným jevem. Při teplotě nad 38,0 C, kontaktujte ošetřujícího lékaře.
  • Tentýž den nekonzumujte horké jídlo a nápoje. Omezte kouření na minimum, nejlépe dva dny nekuřte. Omezte sporty a náročnou fyzickou práci..
  • Dodržujte důkladnou hygienu dutiny ústní. Místo po extrakční ráně čistěte s největší opatrností.