Jak na dítě, aby se nebálo zubaře?

Strach ze zubaře mají děti nejčastěji do šesti let věku. Jak s malými dětmi pracovat, aby se návštěv zubního lékaře nebály? 

Základem je správné načasování první návštěvy. K zubaři je vhodné s dítětem jít už ve chvíli, kdy z dásní vykouknou první zoubky. Pozná prostředí ordinace, seznámí se s osobou, kterou bude pravidelně navštěvovat. Vzhledem k tomu, že takto malému dítěti není nutné zoubky nijak detailně prohlížet a zkontrolování růstu chrupu je bezbolestný proces, dítě si při odchodu domů odnese poznatek, že návštěva tohoto speciálního lékaře vlastně vůbec nebolí. 

Prvotní zkušenost je mnohdy nejdůležitější. Rozhodně není vhodné jít poprvé na prohlídku až ve chvíli, kdy má dítě se zuby nějaký problém. Pokud zubní lékař musí při první návštěvě zasáhnout jakýmkoliv zákrokem, třeba vytrhnout mléčný zoubek nebo dokonce vyvrtat kaz, jistě si dítě nezapamatuje zubaře v dobrém světle. 

Je moc důležité, abyste svého zubního lékaře neměnili. Dítě si bude už tak dlouho zvykat na jednu osobu, která se mu dívá do úst. Samozřejmě i pro samotného zubaře je velmi těžké si dětskou náklonnost získat. Stojí ho to mnoho času a úsilí, většinou je nutná projížďka na křesle, prohlídka dentálních nástrojů nebo drobný dárek při odchodu. 

Nic nejde najednou. Navštěvujte dentistu dvakrát do roka, tak jak se každému pacientovi doporučuje. Chce to trpělivost a pár návštěv. Po čase však zjistíte, že zubař už se stal pro dítě kamarádem. 

Před plánovanou preventivní prohlídkou si na zubní ordinaci zahrajte doma. Prozkoumejte navzájem své zoubky, posviťte si do úst, vyzkoušejte i zrcátko. Vašemu synovi nebo vaší dceři ukážete, jak to u zubního lékaře funguje, prostřednictvím zábavné hry. 

Někdy se vyplatí nechat dítě, aby se první podívalo na to, jak zubař prohlíží váš chrup. Uvidí, že vás nic nebolí a nebude mu vadit, že vás na stomatologickém křesle půjde vystřídat. 

Některé děti potřebují mít v ordinaci rodiče, jiné jsou zase klidnější, když jsou rodiče schovaní v čekárně. Musíte vyzkoušet, jaká metoda bude lépe fungovat u vás.

Pokud už sedíte v čekárně a dítěti se k doktorovi nechce, dejte si na čas a klidně před ordinací jen půl hodiny seďte. Sledujte lidi, kteří k dentistovi vstupují a zase vychází ven. Dejte dítěti příklad z ostatních: ,,Vidíš, oni to taky zvládli, tak teď ty!‘‘ 

Pokud se dítě vzpírá, buďte klidní a vlídní. Trpělivě dítěti vysvětlete, že k zubaři se chodit musí, že vám také zoubky pan doktor vyšetří. Pokud víte, že je na programu jen běžná preventivní prohlídka, slibte dítěti, že ho nic bolet nebude. Slovo však musíte dodržet. Pokud zubař náhle zjistí, že je potřeba vytrhnout viklající se zoubek, domluvte si návštěvu na následující den. 

Jestliže musíte k lékaři, protože vašeho potomka bolí zub, rozhodně mu nepopisujte, jak ošetření bude probíhat. Řekněte mu jen, že se na zoubek musí podívat lékař. Ten jediný umí totiž ,,bó‘‘ vyléčit. Pokud dítě vystrašíte, bude ho pak bolet i to, že musí otevřít ústa. 

Co nejvíce přívětivý by měl být samozřejmě i zubní lékař. Na práci s dětmi je vyškolen, díky různým psychologickým technikám zubař dítě nakonec většinou zvládne ke spolupráci při prohlídce přemluvit. 

Nevynechávejte preventivní prohlídky. Díky kontrolním vyšetřením zubů a dásní předejdete závažnějším problémům.