Víte, jak pečovat o mezizubní prostory?

Správně prováděná dentální hygiena by měla patřit k základním dovednostem každého člověka. Bohužel tomu tak vždy není. Přestože se situace v Česku mění k lepšímu, stále máme potíže s čištěním chrupu. Platí to zvláště o péči o mezizubní prostory, jejichž čištění Češi stále zanedbávají. To následně vede k řadě zbytečných potíží se zuby. Chcete-li mít zdravý chrup, tak vám nezbývá než upravit svou dentální hygienu. Ani se sebelepším zubním kartáčkem si prostě nevystačíte, protože jím vyčistíte pouze kousací plochy zubů. Zubní nit sice lze použít, ale není tak efektivní jako mezizubní kartáček. Jen mezizubním kartáčkem dokonale očistíte jinak špatně přístupné a úzké prostory mezi zuby. Nevíte, jak takový mezizubní kartáček používat? Máte nejasnosti ohledně péče o mezizubní prostory? Máme pro vás několik užitečných rad, jak na to.

Který kartáček je ten pravý?

Nejprve si k dentální hygieně opatřete správné náčiní. Jelikož jsou mezizubní prostory u každého člověka různě velké, je potřeba zjistit rozměr mezizubních prostor. K tomuto účelu si lze opatřit sondu na měření průchodnosti mezizubních prostor. Jedná se o malou vícebarevnou tyčinku s jejíž pomocí zjistíte velikost pro vás ideálního mezizubního kartáčku. Barvy na tyčince odpovídají barvě konkrétního mezizubního kartáčku. Ty se pro přehlednost odlišují barvou, abyste se v nich snáze zorientovali. Rozměry kartáčků se však mohou u jednotlivých výrobců mírně lišit. Doporučuje se proto raději navštívit dentální hygienistku, která vám mezizubní prostor změří, doporučí konkrétní kartáčky a naučí vás s nimi zacházet.

Použití mezizubního kartáčku

Očistu mezizubních prostor stačí provádět jednou denně. Nejvhodnější dobou je večer, jakmile si zuby vyčistíte klasickým kartáčkem. Při použití mezizubního kartáčku se nepoužívá zubní pasta. Mezizubní kartáček opatrně zasuňte do mezizubního prostoru šikmo k dásni. Drátek kartáčku má směřovat k zubní korunce. Následně po zavedení kartáček napřimte do vodorovné polohy. Mezizubním kartáčkem neotáčejte, pouze jím projděte mezizubní prostor jednou tam a zpět.

Kdy mezizubní kartáček vyměnit?

Mezizubní kartáček se zpravidla mění po 3 týdnech. Nutnost vyměny poznáte na první pohled. Je o případy, kdy se ohne drátek či se štětinky se roztřepí a jsou příliš opotřebené.