Jak poznáte toho správného zubního lékaře?

Jaký by měl být dobrý zubní lékař? Jak si vybrat zubního lékaře kterého budeme mít roky? Na co se zaměřit, když jsme u vybraného zubaře poprvé?

Výše uvedené otázky si nejčastěji klademe při první návštěvě stomatologické ambulance nebo při změně lékaře či už kvůli nespokojenosti s léčbou, nebo změně bydliště...

Výběr je těžký, protože většina z nás se bohužel zubařů bojí. Důvody jsou různé. Nejběžnější z nich je průměrná zubní péče, nebo zkušenost se zubařem v dětství, která v nás nezanechala právě nejlepší nebo nejpříjemnější vzpomínky. Pár nepříjemných zážitků může po celá léta účinně odrazovat od pravidelného ošetřování zubů, jehož účinky mohou být katastrofické.

Ve většině případů výše uvedené situace se týkají generace našich rodičů a prarodičů. Při rozhovorech se často od pacientů dozvídáme, že zuby se lety "jednoduše rozpadly".

Bohužel úplná pasivita v péči o zuby, ignorování zubních prohlídek a nedostatek domácí hygieny, dříve či později vede k úplné ztrátě zubů.

Mezi zákrokem, která byla před 20 až 30 lety, a tou, kterou máme dnes, je velká propast, ale přes pokrok, stále existují lékaři, kteří přesto nevzbuzují naši důvěru.

Jak poznáme toho "správného" zubaře?

Dobrý zubař není jen vynikající odborník, ale i dobrý psycholog. Měl by být trpělivý, empatický, a komunikovat s vámi v příjemné a klidné atmosféře. Už během první konzultační návštěvy je nesmírně důležité aby vás poslouchal nejen kvůli vytvoření komplexní anemnézy s cílem určit správnou diagnózu, ale také aby se dozvěděl z čeho máte obavy. Měli bychom cítit, že zubař nám radí jako přítel a není veden výlučně znalostmi z knih a nabízí zbytečně drahé řešení.

Dobrý zubař má moderní vybavení a materiály, je pravidelně školený a seznamován se všemi technologickými inovacemi v zubním lékařství. Díky tomu je léčba na stále lepší úrovni a vy jako pacient se můžete cítit klidně, že se zákrok bude provádět podle vaší potřeby.

Nyní víte, co můžete očekávat od dobrého zubaře. Dokonce i nejlepší zubař je pouze člověk.