Jak předejít vzniku zubního kazu u dětí?

Dostatečnou péči a pozornost vyžadují nejen zuby stálé, ale i ty dočasné označované též jako mléčné. Stav dočasného chrupu však má vliv na vývoj stálých zubů. Navíc oproti stálému chrupu obsahují mléčné zuby nižší množství minerálních látek. Tato skutečnost zapříčiňuje jejich rychlejší kazivost. Caries dentis neboli zubní kaz je infekční onemocnění, které postupně narušuje tvrdé zubní tkáně. Neléčený kaz může vést např. až k zánětu ozubice. Vzniku zubního kazu lze naštěstí poměrně snadno předejít jak u dospělých, tak i u dětí.

Proč se kazí dětské zuby?

Dříve než se zaměříme na preventivní opatření proti vzniku zubního kazu, musíme znát jeho příčiny. Obecně vzato je vznik zubního kazu spojen s vytvořením vrstvy plaku na povrchu zubu a následným působením mikroorganismů. U velmi malých dětí jako jsou kojenci a batolata se nejčastěji kazí horní řezáky, což zpravidla bývá způsobeno příjmem sladkých tekutin během noci. U dětí předškolního a školního věku se naopak nejvíce kazí stoličky, a to kvůli potravě ulpívající na ploškách zubů.

Nejen mléčný chrup ochrání prevence před kazem 

Chcete-li zabránit vzniku zubního kazu, je třeba dbát na jeho prevenci. Stačí dodržovat několik pravidel, která platí pro děti i dospělé. Jen v některých drobnostech se liší.

Choďte na preventivní prohlídky 

Není radno podceňovat význam preventivních stomatologických prohlídek. Poprvé s dítětem k zubaři zajděte nejlépe ve chvíli, kdy se mu prořeže první zoubek. To bývá zhruba kolem půl roku věku dítěte či později. Následně docházejte na preventivní prohlídky jednou za půl roku.

Čistěte mléčné zuby pravidelně a důkladně

Už od prořezávání prvních zoubků je potřeba jim věnovat náležitou péči. Zpočátku postačí použít k očištění kousek gázy. Jakmile se zoubky prořežou, přejděte na zubní kartáček a používání zubní pasty. Ta by měla mít co nejnižší obsah fluoridových iontů. Zhruba kolem dvanáctého roku věku by dítě mělo začít používat i mezizubní kartáčky a zubní nit.

Záleží také na stravě

Vliv na vznik zubního kazu má kromě nedostatku dentální hygieny také nevhodná strava. Je vhodné nepřecházet zbytečně brzo z kojení na umělou stravu. Nejvíce škod na dětském chrupu napáchají sladkosti, proto je do dětského jídelníčku zařazujte jen výjimečně a v minimálním množství.