Máte silně poškozený zub?

Máte silně poškozený zub? Nevadí! I ten lze mnohdy zachránit! 

Máte značně poškozené zadní zuby nebo jste absolvovali ošetření kořenových kanálků? V takovém případě nelze váš chrup opravit přímo v ústech modelovanou výplní. Přesto však řešení existuje! Na poškozený zub zhotovíme polokorunku (tzv. onlay). Jedná se vlastně o nahrazení chybějící plochy zubní korunky. Poškozený zub je možné tímto způsobem zachránit, není nutné přistoupit k jeho vytržení. 

Nejprve provedeme dostavbu zubu materiálem používaným ke zhotovení bílé výplně (tzv. fotokompozit). Následně dostavbu zredukujeme o 2 mm, okraje zubu zaleštíme a otiskneme. Pak zubní technik zhotoví v laboratoři zubní onlay, kterou na poškozený zub připevníme. Jelikož má pacient během zákroku v ústech nasazenou gumovou blánu, tak je zamezeno kontaminaci zubu bakteriemi, krví či slinami. Zákroku se proto nemusíte nikterak obávat. 


Provizorní korunka či můstek – kdy jsou nevyhnutelné? 

Je-li poškození zubů závažné, musíme přikročit k vytvoření fixní náhrady (korunka, můstek). Než fixní náhradu připravíme, tak je nutné vaše zuby chránit před dalším poškozením. Právě k tomuto účelu slouží provizorní můstky a korunky. 

Provizorní náhrady však neplní jen ochrannou funkci. Zároveň máte díky nim představu, jak bude váš chrup vypadat po připevnění fixních náhrad. Ochranná korunka či můstek existují ve dvou variantách. První se zhotovuje přímo v ordinaci, druhá se vyrábí v laboratoři. 

Varianta zhotovená v ordinaci se vyrábí z pryskiřice tuhnoucí přímo v ústech. Používá se v případech, kdy bude do několika týdnů zhotovena fixní korunka. Varianta vyráběná v laboratoři se používá v případech, kdy je prováděna rozsáhlejší rekonstrukce zubů a provizorní náhrada vám má vydržet až několik měsíců. Provizorní korunky a můstky vyrobené v laboratoři jsou totiž trvanlivější a pevnější. Tato laboratorně vyráběná verze se zhotovuje z pryskiřice, která tuhne za vysoké teploty a pod tlakem. Vyšší cena této alternativy se může sice jevit jako nevýhodná. Ale dlouhodobější funkčnost a větší odolnost provizorní náhrady ve vašich ústech je nesporným kladem.