Návštěva dentální hygienistky není zbytečná. Proč na ni jít?

Práce dentálních hygienistek je částí společnosti vnímána jako něco zbytečného. Přitom je dentální hygiena oborem, který významně přispívá k prevenci řady potíží. Mnoho lidí má svůj chrup ve špatném stavu jen kvůli nedostatečné zubní hygieně. Neumí o zuby pečovat, proto by jim pomoc odborníka prospěla. Význam správné dentální hygieny si uvědomují i mnohé zdravotní pojišťovny. Na tuto službu poskytují svým pojištěncům i finanční příspěvek.

Proč se vyplatí zajít na zubní hygienu?

Dentální hygiena je stomatologický obor, který vznikl na počátku 20. století v USA. Její cíl můžeme definovat jako snahu o minimalizaci krvácivosti dásní a snížení tvorby zubního kamene. Rovněž napomáhá eliminovat riziko vzniku zubního kazu a zánětů v dutině ústní. Součástí dentální hygieny je i nácvik správné domácí péče o zuby. Dentální hygienistka spolupracuje s vaším stomatologem. Vzájemně se doplňují v péči o váš chrup.

Co vás u dentální hygienistky čeká?

Pokud jste dosud na dentální hygieně nebyli, možná jste trochu nervózní. Nevíte, co vás čeká. Průběhu ošetření se však nemusíte nikterak obávat, není bolestivé. Nejprve se vás hygienistka zeptá na vaši domácí péči o zuby, jak často chodíte na preventivní stomatologické prohlídky a jaké máte potíže. Poté hygienistka zhodnotí stav dutiny ústní (měkkých tkání a chrupu) a zjistí index krvácivosti dásní. V případě, že objeví zubní kaz či jiný problém, doporučí vám návštěvu stomatologa. Následuje důkladné čištění chrupu, při kterém se očistí všechny plošky zubů včetně mezizubní prostor. Také vám je odstraněn naddásňový i poddásňový zubní kámen i zubní pigmentace. Pokud trpíte paradontózou, konzultuje hygienistka nejvhodnější péči o váš chrup se stomatologem. Na závěr vám dentální hygienistka předvede správné provádění domácí ústní hygieny a doporučí vám vhodné zubní a mezizubní kartáčky