Návštěva zubaře noční můrou? S analgosedací už nebude.

Patříte k těm, kteří návštěvu zubního lékaře neustále odkládají? Máte většinu stomatologických zákroků spojenou s bolestí, a proto vás třeba zvuk vrtačky dokáže řádně zneklidnit? Nepostačuje vám k odstranění bolesti místní znecitlivění neboli lokální anestezie? V tom případě vám pomůže tzv. analgosedace, díky níž bude každé ošetření vašeho chrupu bezbolestné.

Co je analgosedace?

Pojem analgosedace je složen z řeckých slov an (bez) a algos (bolest). Jde při ní však nejen o zbavení bolesti, ale rovněž o zbavení stresu z lékařského ošetření a o zklidnění pacienta. 

Analgosedaci lze definovat jako farmakologicky navozenou změnu vědomí pacienta, po jejímž provedení se pacient zbaví strachu z následného stomatologického zákroku. Zároveň ošetřovaný nepocítí bolest a na průběh zákroku si nepamatuje. Oproti celkové anestezii je analgosedace (sedace při vědomí) šetrnější a pro pacienta méně riziková. Ošetřovaná osoba je navíc během zákroku schopna s lékařem spolupracovat (např. reaguje na lékařovy verbální podněty).

Využití analgosedace

Analgosedace se využívá nejen ve stomatologii, ale své uplatnění našla také např. v invazivní radiologii, kardiologii či v plastické chirurgii. Používá se jak při ošetřování dospělých, tak i dětských pacientů.

Pozor! Některé faktory analgosedaci komplikují.

Před analgosedací je třeba vyloučit rizikové faktory, které by mohly vést k závažným komplikacím při stomatologickém zákroku. Podstoupit analgosedaci není vhodné např. tehdy, když u vás propukne onemocnění horních cest dýchacích. V takovém případě je nezbytné se u stomatologa přeobjednat na jiný termín. Jste kuřák zvažující sedaci při vědomí? Možné to je, ale pouze pokud omezíte svůj zlozvyk na několik dní před stomatologickým ošetřením. Navíc minimálně den před zákrokem nesmíte kouřit vůbec. Pokud nosíte nalakované nehty, tak si je před zubním ošetřením odlakujte. V den zákroku se doporučuje sejmout šperky a nemít výrazný make-up.

Kvalitní analgosedaci zajistí zkušený anesteziolog 

Chcete mít jistotu, že bude sedace při vědomí skutečně bezpečná? Zvolte si takové stomatologické pracoviště, kde ošetření vašeho chrupu pod analgosedací provádí erudovaný stomatolog ve spolupráci se zkušeným anesteziologem. U nás v Diente je kvalitní anesteziologická péče při analgosedaci samozřejmostí. Máte o sedaci při vědomí zájem? Obraťte se na nás, provedeme nejen precizní ošetření, ale rovněž vám vše vysvětlíme a zodpovíme vaše dotazy.