Návštěva zubaře v těhotenství

V moderní stomatologii se věnuje dostatek prostoru otázkám souvisejícím s léčbou zubů v těhotenství. Bez jakýchkoliv pochybností by měly být zuby ošetřeny, nevyjímaje pravidelné zubní kontroly a včas reagovat na všechny zaznamenané nesrovnalosti v chrupu a celé ústní dutině. V případě jakýchkoliv pochybností Vám náš tím zubních lékařů v diente.cz poskytne podrobné informace.

Kdy navštívit stomatologa?

Optimální situace je tehdy, když se pacientka hlásí na ošetření před plánovaným těhotenstvím. Tehdy máme čas uzdravit všechny dutiny a záněty v ústech či ošetřit zuby. No během těhotenství kdy se výrazně mění hormonální rovnováha. Dásně mohou otéct a následně může vzniknout zánět dásní - těhotenská gingivitida. Je proto důležité aby se budoucí maminky starali o své zuby správně a věnovali hygieně ústní dutiny dostatečnou pozornost.

 Můžete se cítit bezpečně při každé návštěvě?

Základem je důkladný sběr anamnézy který zahrnuje i rozhovor, během kterého se zaměřujeme na možné kontraindikace. Děláme vše pro vaši bezpečnost.

Škodlivost stomatologických výkonů lze považovat za mýtus

Existují aktivity, které by měly počkat na období po těhotenství, zatímco většina aspektů konzervativní nebo estetické medicíny se provádí i těhotným ženám.

Na co si dát pozor?

Neodkládejte extrakci zubu na později. 

Pokud trpíte bolestmi je rozumnější zub extrahovat než se trápit s bolestmi a způsobit si výrazné zhoršení stavu vašich zubů. V současnosti se používají bezpečné lokální anestetika při kterých podání nehrozí reálné riziko poškození plodu.

Nepodstupujte bělení zubů

Během těhotenství se nedoporučuje podstupovat jakékoli metody bělení zubů. I když neexistuje žádná studie která by potvrdila škodlivé účinky bělení zubů během těhotenství, pro matku i dítě je nejlepší nevystavovat se činnostem, které mohou být spojeny s určitými zdravotními riziky. Bělení zubů se totiž provádí za pomoci chemicky složených bělicích přípravků, jakož i emise paprsků z lampy. Ošetření estetické stomatologie by ste měli brát v úvahu až po narození dítěte.

Nevyhýbejte se návštěvě zubaře

Během těhotenství nezapomínejte na preventivní prohlídky u svého zubaře. Ideální je absolvovat první na začátku těhotenství, (kdy lékař zjišťuje zda není v ústní dutině možná infekce a bakterie, které ovlivňují cévní systém a vnitřní orgány) a druhou na jejím konci. Stejně důležité je, aby ste si dali při prohlídce odstranit plak a zubní kámen.

Jaké léky vám může lékař předepsat?

V případě četných zánětů úst a dásní je třeba použít protizánětlivé přípravky a v situacích silné bolesti nebo výrazného otoku dásní doporučujeme často antibiotika. Pokud vám váš zubař předepíše antibiotikum s vědomím, že jste těhotná, určitě to bude antibiotikum se zanedbatelným rizikem ovlivnění vývoje dítěte.

Silné stránky moderní stomatologie pro těhotné ženy

Rozdíl mezi současnou zákrokem a zákrokem před několika desítkami let je mimo jiné zlepšení individuálních metod léčby zubů těhotných žen. V našem stomatologickém centru poskytujeme profesionální péči s ohledem na každého pacienta.