Něco pro svěží dech aneb přírodní tipy

Říká se, že zuby jsou vizitkou každého z nás. Co ale zápach z úst? Ten ke krásným zubům do páru nejde. Je to problém, o kterém hovoříme opravdu neradi a přitom má poměrně snadná řešení. A není jich málo. Inspirujte se našimi tipy na přírodní ,,léčiva‘‘ nepříjemného zápachu. 

Máta

Pijte mátový čaj nebo žvýkejte její lístky a hned máte o svěží dech postaráno. Pravidelná konzumace máty má i další výhody. Jde totiž o rostlinu, která zvyšuje obranyschopnost a ještě se díky ní rychleji hubne. 

Bazalka

Bazalku můžete žvýkat a nebo si z ní vytvořit i kloktadlo. Vložte hrst lístků do čtvrt litru horké vody a louhujte je jako na čaj asi dvacet minut. Odvar užívejte klidně třikrát denně. Podobně lze připravit i tymián a po čase ho s bazalkou prostřídat. 

Petržel

Do třetice tu máme opět zelený produkt přírody ke žvýkání. Jezte ideálně petrželovou nať, její čistící efekt je nejlepší. 

Kávové zrno

Pokud máte doma i nemletou kávu, přibalte si pár jejích zrníček do kapsy. Chvilkovým přežvykováním jednoho zrnka máte hned v puse čisto a svěže.  

Tabák 

Proti nepříjemnému zápachu v ústech působí i tabák. Po chvilkovém žvýkání vám z úst už nic cítit nebude. 

Kmín

Kmín se vyplatí jíst zejména po konkrétních jídlech, která zanechávají nepříjemný zápach v ústech. Stačí rozkousat pár jeho zrnek a nikdo nepozná, co jste měli k obědu. 

Skořice

Skořice je takový malý zázrak přírody. Pomáhá léčit i některá onemocnění. Poradí si samozřejmě taky se zápachem z úst. Můžete si dát půl lžičky holé skořice a nebo si každé ráno připravte skořicový nápoj. Smíchejte lžíci skořice s jednou lžičkou medu a dolijte nápoj horkou vodou. Váš dech zůstane svěží po celý den. 

Voda

Pokud budete každé jídlo zapíjet, smyjete vodu ze zubů i částečky jídla. Možná vás to překvapí, ale klasická ústní voda se vůbec nevyplatí používat, pokud opomineme dezinfekci úst. Její efekt totiž nevydrží déle než dvacet minut. 

Aloe vera

Šťáva z aloe vera vám zajistí svěžest v ústech na několik hodin. Obsahuje protizánětlivou látku, která redukuje činnost bakterií. Z aloe se vyrábí taky některé ústní vody. Dejte si pozor na množství aloe vera, neboť ve větším množství působí tento poklad jako projímadlo. 

Mléko

A ještě jeden kouzelný nápoj si zde představíme. Tím je obyčejné mléko, které je účinným neutralizátorem. Poradí si i s česnekem a cibulí. Po něm je vhodné ještě zkonzumovat nějakou již výše zmíněnou potravinu pro svěží dech. 

Zápach z úst může způsobit mnoho faktorů. Nejčastěji se jedná o špatnou péči o chrup, nevhodný životní styl nebo nevhodnou stravu. U devíti z deseti případů vzniká ústní zápach přímo v samotné dutině ústní. Pokud si s problémem nevíte rady, vyplatí se dentální hygiena, kde vám odborníci poradí, co s nevábným dechem dělat. S největší pravděpodobností odhalí i jeho příčinu.