Nejrychlejší způsob jak zmírnit bolest zubů ...

Znáte to? Bolest zubů se ozve ve chvílích kdy jsou svátky, víkendy, nebo jste na cestě na dovolenou. Jak si zmírnit některé bolesti zubů, dokud navštívíte lékařskou pohotovost?


I když to může znít divně, zubní nit může někdy zmírnit mírnou bolest zubů. Důvodem je to, že někdy se mezi zuby zachytí malé kousky jídla. Pokud uvolníte kousek jídla, který už nějaký čas zůstal přichycen mezi zuby, dásně mohou trochu krvácet. Toto je normální.

Pokud nemáte po ruce nit, abyste uvolnili malé kousky jídla zachyceného mezi zuby vypláchnutí slanou vlažnou vodou může také pomoci při dezinfekci a hojení ran v ústech. Smíchejte 1/2 čajové lžičky soli se sklenicí teplé vody. Následně touto směsí ústa vyplachujte.

Antibakteriální účinek mají i výplach ze šalvěje či heřmánkového čaje, nebo v alkoholu namočený tampon, který přidržte několik minut při bolestivém zubu.


Použijte obklady

Přikládání studených obkladů na líc může snížit bolest zubou. Chlad způsobuje zúžení krevních cév, to znamená: při menším krevním oběhu budete mít menší bolesti zubů.

Pokud nemáte studený obklad můžete improvizovat a použít např. sáček mražené zeleniny, který zabalte do utěrky abyste ochránili pokožku obličeje. Nikdy byste však neměli aplikovat studené obklady na dobu delší než 15 až 20 minut!

Další obklad který vám může zmírnit bolest je použití mokrého, již vyluhovaného čajového sáčku máty peprné hned vedle zubu, který bolí. (Čajový sáček by měl být pouze trochu teplý, ne horký.) Během 20 minut vám máta peprná pomůže znecitlivět a uklidnit zub.

Na zmírnění bolesti můžete vyzkoušet i akupresuru. V prohlubni mezi nosem a horním rtem si tlačte po dobu 2 až 3 minut na bod, který má tlumit zubní bolest.


Léky na zmírnění bolesti

Pokud již začal zub bolet můžete sáhnout i po lécích proti bolesti, ale nejlepší je, abyste takové léky dlouhodobě neužívali. Léky od bolesti vám mohou pomoci několik dní, dokud nebudete moci navštívit pohotovostního zubního lékaře. Pokud si nejste jisti, jaké léky máte použít, zavolejte nám. Rádi vám pomůžeme s výběrem správných možností.


Proč zuby bolí

Přes bolest zubů vám vaše tělo dává vědět že není něco v pořádku. Zdravé zuby jsou chráněny sklovinou, zdravé dásně chrání před bakteriemi a jejich vniknutí do měkké tkáně. Nedostatečná nebo nesprávná zubní hygiena vede k tvoření povlaku na zubech a hromadění bakterií, které jsou zodpovědné za poškození zubní skloviny a vznik zubního kazu. Pokud máte často bolest zubů, nebo hodně kazů, měli byste navštívit zubního lékaře a zabývat se i svým imunitním systémem. Za bolestí zubů se může skrývat i nezdravá strava, stres nebo kouření.

Pokud vaše bolest zubů přetrvává, nebo se zhoršuje naplánujte si schůzku s některým z našich zubních lékařů.