Nepodceňujte zubní péči u dětí. Může to mít fatální důsledky!

Česká republika drží smutné prvenství ve špatném stavu a vysoké kazivosti dětského chrupu. Velmi alarmující je rovněž skutečnost, že se nejčastěji vyskytují u dětí mnohočetné kazy. V některých případech se dokonce zubní kaz vyskytuje na všech zubech. Špatný stav dětského chrupu úzce souvisí s osobním příkladem rodičů v oblasti ústní hygieny i s jejich nedůsledností v péči o dětský chrup. Význam mléčných zubů je totiž mnohdy mylně bagatelizován.

Co ovlivňuje vývoj chrupu?   

Na zdraví našich zubů má vliv řada faktorů. Vývoj chrupu začíná už v prenatálním období. Tehdy záleží na pečlivé ústní hygieně a dobrém stavu zubů matky. Pokud se matka o vlastní zuby v těhotenství i před otěhotněním řádně nestará, má to negativní vliv na vývoj chrupu dítěte. Neméně zásadní význam má péče o mléčný chrup u dětí. Stav mléčných zubů totiž ovlivňuje vývoj dospělého chrupu.

Důležitá je prevence.

Špatnému stavu dětského chrupu lze samozřejmě předejít. Zásadní význam má prevence. Věnujte zvýšenou pozornost čištění zubů u svých ratolestí. Je nutné děti od útlého věku vést k pravidelné a správně prováděné ústní hygieně.

Kromě pečlivé ústní hygieny jsou nezbytné pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa. Na prohlídky by mělo dítě docházet pravidelně 1x za půl roku. Poprvé by dítě mělo navštívit stomatologa při prořezávání prvních zubů.

Jak správně pečovat o dětský chrup? 

S čištěním zubů začněte už u prvního prořezaného zoubku. Zprvu stačí zoubky otřít vlhkým ubrouskem či žínkou. Později pořídíme dítěti měkký zubní kartáček s malou čisticí plochou. Štětiny kartáčku by měly být rovné a husté. Jakmile se štětiny začnou třepit, kartáček vyměňte za nový. Zpočátku postačí čištění jen kartáčkem a vodou. Později se čištění provádí i se zubní pastou, kterou vybírejte podle věku dítěte. Nanášejte pouze malé množství, velký příjem fluoridu v pastě může poškodit stále zuby. Mezizubní kartáček začněte u dětí používat při uzavření mezizubních mezer. Zuby je třeba čistit 2x denně.