Paradentóza – antibiotika urychlí léčbu

Onemocnění závěsného aparátu zubů známé jako paradentóza není problematické jen z hlediska estetiky a možné ztráty zubu. Pokročilá a komplikovaná stádia paradentózy mohou vyústit v závažnější onemocnění cévního systému a vnitřních orgánů. Na co si dát pozor?

Zejména s věkem se riziko vzniku paradentózy zvyšuje, což představuje riziko pro celý organismus. Přinášíme 3 skutečnosti, o kterých se v souvislosti s paradentózou příliš nemluví, ale které vám mohou zachránit zdraví:

1. Riziko paradentózy stoupá po třicítce

Věděli jste, že výskyt zubního kazu se po 30 roku života snižuje a naopak exponenciálně roste pravděpodobnost výskytu paradentózy? Dbejte na prevenci a navštivte včas svého stomatologa!

 

2. Paradentóza souvisí se srdečními chorobami

Víte, že nemoc viklajících zubů má přímou spojitost s kardiovaskulárnímy chorobami? Nebezpečné bakterie se v infikovaném místě (dásni) přemnoží a produkují toxické látky, které iritují naši obranyschopnost a tělo oslabují.

Zánět se navíc může přenést do dalších částí těla, paradentóza tak neohrožuje jen váš chrup, ale i srdce, cévy a v neposlední řadě vnitřní orgány. Přítomnost parodontálních bakterií byla prokázána u nemocí kardiovaskulárního ústrojí, jako je srdeční infarkt, ateroskleróza, angina pectoris, náhlé mozkové příhody a srdeční selhání.

 

3. Léčba paradentózy – antibiotika jsou nutnost!

Jsou stádia, kdy pouhé čištění, kloktadla a dezinfekční roztoky samy nepomohou. V pokročilých fázích zánětu se nasazuje účinná ATB léčba, která může mít podle složitosti paradontálního případu podobu místních nebo celkových antibiotik. Během několikatýdenní kúry dojde mimo jiné k vyhubení bakterií a hojení jak postižených míst, tak zánětu v dalších částech těla.