Péče o ústa po extrakci zubů

Ať už vás čeká tahání zubů moudrosti, nebo jiného zubu, vždy existuje riziko že oblast po vytrženém zubu bude náchylnější na bakterie. Pravidelným čištěním můžete zabránit vzniku infekce. Naučte se, jak správně pečovat o své ústa po extrakci zubů.

Co (ne) dělat v první den

Po vytržení zubu byste si měli na ráně ponechat sterilní tampón minimálně 15 min. Prvních 24 hodin můžete tlumit mírnou bolest, případně otok ledovými obklady, nebo léky proti bolesti. Nesmíte zapomínat na ústní hygienu, kde zejména poškozené místo ošetřovat velmi opatrně. V první den se vyhýbejte častému vyplachován, může způsobit větší krvácení. V prvních dnech po zákroku se vyhýbejte kouření, pití alkoholu, horkým nápojům. Po náročné extrakci se vyhýbejte několik dní zvýšené fyzické námaze a sportování. Nedoporučuje se saunování ani plavání v bazénu.

Vyhněte se žvýkání na straně kde vám byl zub extrahován

Další důležitá věc, kterou by si lidé měli pamatovat při péči o ústa po extrakci zubů, je omezení  žvýkání potravin na boku úst, kde byl zub vytažen, dokud se rána zcela uzdraví, (akutní fáze hojení extrakční rány trvá přibližně 4-6 dnů). Žvýkání může způsobit bolest, otok, zánět nebo dokonce menší krvácení - to vše může zpomalit proces hojení. Nejlepší je v prvních dnech jíst kašovitou stravu, nebo jíst potraviny, které jsou měkčí a nebudou poškozovat oblast, kde byl tažen zub.

Navštivte zubního lékaře

Při zhoršení stavu, zvýšení teploty nad 37,5 ° C, otoku, zánětu zubního lůžka, nebo pokud rána nepřestává krvácet, nebo se krvácení opět objeví navštivte ošetřujícího lékaře. Vždy je lepší problém konzultovat, jak by se mělo něco zanedbat.