Proč jsou sliny důležité? Čistí a chrání chrup!

Uvažovali jste někdy nad tím, co jsou vlastně sliny a k čemu je máme? Většinou si totiž jejich existenci ani neuvědomujeme, maximálně tehdy, když se nám „sbíhají“ před konzumací oblíbeného pokrmu. Přitom jejich důležitost pro zdraví chrupu a celé ústní dutiny je nezměrná. Hned si řekneme proč!

Co jsou to sliny?

Jedná se o tělní tekutinu tvořenou z 99 % vodou, zbývající procento obsahuje celou řadu enzymů, elektrolytů, antiseptických a dalších látek. Slinné žlázy dospělého člověka vyprodukují 1–2 litry slin denně. Zdá se to hodně, ale když se podíváme, co všechno má taková slina za úkol, pochopíme, že jejich dostatek je pro naše zdraví nedocenitelný.

K čemu jsou sliny dobré? Čistí a posilují zuby

Výměšky slinných žláz sehrávají v lidském těle hned několik klíčových funkcí. Jsou důležité nejen pro správné rozmělnění a strávení potravy – a následné zažívání, ale svou roli také hrají při vnímání chuti jednotlivých pokrmů. Daleko méně se však ví o tom, že se sliny aktivně podílejí na zdravém stavu chrupu:

  • Omývají zuby, čímž snižují riziko tvorby zubního kazu
  • Vybavujete si zvířata, jak si lížou rány? Sliny mají čisticí a dezinfekční účinky
  • Jejich neutrální pH je důležité pro optimální stav mikroorganismů v ústech
  • Stejně tak zajišťují odplavování choroboplodných zárodků z úst dál do žaludku, kde dojde k jejich bezpečnému vyloučení z těla.

Když slinné žlázy nefungují správně, navštivte lékaře!

Jak jsme si na seznamu úkolů slin ukázali, je potřeba, aby jejich produkce byla dostatečná. Komplikací v tomto případě bývá xerostomie neboli suchost v ústech. Ta vzniká při určitých nemocích nebo jako vedlejší účinek některých léků. Nedostatek slin přitom zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a infekcí v dutině ústní. Nehledě na to, že se vám v takovém případě bude obtížně polykat, jíst i mluvit. V takovém případě se neváhejte objednat na 545 213 959 a podíváme se vašim potížím na zoubek.