Umíte si čistit zuby?

Děsí vás každá naplánovaná preventivní prohlídka, protože se obáváte dalšího zubního kazu? Příčinu hledejte v čištění. Rozlučte se navždy se zubními problémy. 

Možná si říkáte, že čištění zubů není žádná věda, ale mnohdy ani netušíte, kolika chyb se při něm dopouštíte. Přesvědčte se, že opravdu neděláte ani jednu z nich. 

Dodržujete pravidelný režim? 

Pamatujte si, že co se týče zubní hygieny, je pravidelnost nutná. Zuby si čistěte hned ráno a pak večer před spaním. Po večerním čištění již nejezte a pijte jen vodu. 

Jaká je tvrdost štětin vašeho kartáčku? 

Leckde si přečtete, že by kartáček měl být dostatečně tvrdý a jeho štětiny ostré, aby se dostaly i do těch nejmenších skulinek zubu a nabraly na sebe případné nečistoty. Pokud však budete používat kartáček s příliš tvrdými štětinami, porušíte si zubní sklovinu, která je nezbytná pro ochranu celého chrupu. I vaše dásně kvůli hrubým štětinám trpí. Důležitou roli hraje i správná velikost kartáčku. 

Víte, jak si čistit zuby? 

To je jedna z nejzásadnějších otázek. Pokud používáte špatnou čistící techniku, nikdy svůj chrup nevyčistíte dokonale. Využívejte jemné kroužky nebo stíravý pohyb. Tomu vás naučí dentální hygiena. Nevíte si rady s vedením kartáčku? Nechte si poradit. 

Staráte se o svůj kartáček? 

Po každém čištění nezapomeňte svůj kartáček řádně propláchnout pod vodou, abyste z něj smyli všechny mikroorganismy. Vždy jej nechte volně uschnout, nikdy neschovávejte štětiny do pouzdra, ve kterém by zůstaly vlhké. Za noc by se na nich klidně stihly vytvořit plísně či bakterie. 

Myslíte jen na zuby?  

Čištěním chrupu péče o vaši ústní dutinu nekončí. Je nutné zaměřit se taky na mezizubní prostory a samozřejmě i na jazyk. K čištění jazyka neužívejte váš zubní kartáček, ale jiný speciální prostředek. Péči o jazyk se věnoval jeden z našich předchozích článků, zjistěte si podrobnosti nejen o jeho čištění. 

Znáte pravdu o zubní pastě? 

Faktem je, že zubní pasta za vás chrup nevyčistí. Slouží spíše jako antibakteriální prostředek a dodává vašim ústům svěží dech. Stejně tak ústní voda. I když nemáte čas, vezměte do ruky kartáček a nespoléhejte se na pouhé vykloktání úst. 

Jak dlouho si čistíte zuby?

Tato otázka je mírně zavádějící. Víte, kolik času byste měli strávit s kartáčkem v ústech? Dvě minuty nebo čtyři? Žádná odpověď není správná. Zuby je nutné čistit do té doby, dokud nejsou plně beze skvrn, plaku a zbytků jídla. Někdy si zuby stihnete vyčistit rychle, jindy vám to může vzhledem ke zkonzumovanému druhu jídla dát zabrat. Po každém čištění si zuby prohlédněte a zkontrolujte, zda máte opravdu splněno.  

Jak často kartáček měníte? 

Zubní kartáček je nutné měnit minimálně jednou za tři měsíce. Pak se tento prostředek stává nefunkčním, dokonce i nebezpečným pro vaše zuby a hlavně dásně. 

Používáte kromě zubního kartáčku a pasty ještě něco dalšího? 

Pamatujte si, že k dokonalé péči je třeba používat víc než tyto dva prostředky. Nakupte si mezizubní kartáčky nebo zubní nitě a také nezapomeňte na škrabku na jazyk. Bakterie se drží všude. Pokud chcete zabránit vzniku zubních kazů, musíte je z úst dostat všechny. 

Dodržujete preventivní prohlídky? 

Preventivní prohlídku u vašeho zubního lékaře je nutné si naplánovat dvakrát do roka. Návštěva jednou ročně nestačí. Alespoň jednou za čas je taky vhodná účast na dentální hygieně.