Využití operačního mikroskopu a lupových brýlí ve stomatologii

Mikroskopická stomatologie využívá těch nejmodernějších technologií, které zubním lékařům umožňují lépe zaměřit miniaturní a těžko dostupné struktury zubů a dásní a dosahovat tak špičkových výsledků. Zákroky přiblížené lupovými brýlemi nebo operačním mikroskopem jsou přesné, šetrné a efektivní. 

K čemu se ve stomatologii používají lupové brýle?

Co oči nevidí, srdce nebolí, říká se. Ve stomatologii však stará lidová moudrost neplatí – potíže s chrupem často pekelně zabolí a jelikož lidské oko zubaře nemá kapacitu vidět do mikroskopických struktur zubu, je nutné tato ošetření řešit s pomocí pokročilých technologií. Lupové brýle zaostřují, umožňují lepší přehled i zorné pole a téměř eliminují možnost přehlédnutí zubního kazu. V ordinacích mají široké spektrum užití.

Operační mikroskop usnadňuje zubařům práci

Mikroskop umožňuje až 40× zvětšení, díky čemuž je ve stomatologických ordinacích nezbytným pomocníkem, zejména při složitějších ošetřeních kořenových kanálků. Hojné využití má však také při preventivních vyšetřeních, v protetice a při broušení zubů, terapii zubního kazu, v laboratořích a k výrobě fotokompozitních výplní. 

Díky vysoké přesnosti a ostrosti má lékař dokonalý přehled o situaci v místě zákroku a vidí i to, co jiné technologie (rentgen, lupové brýle) nezvládají zachytit. Zejména v případě ošetření kořenových kanálků, což je vůbec ten nejspletitější a nejdrobnější útvar v zubu, je tato vlastnost nedocenitelná a posunuje celý obor o úroveň výš. Další výhodou přístroje je, že při jeho použití dochází k minimální invazivnosti – ošetření je velmi šetrné, méně bolestivé a nedochází ke zbytečnému poškozování zubní tkáně.