Zadržený zub - co s ním?

Z anatomického hlediska jsou zadržené (retinované) zuby správně vyvinuté zuby, které jsou zaseknuté v čelisti nebo čelistní kosti, tedy se nepřeřezali do své pozice. Ne vždy se zabýváme úplně zadrženým zubem, tj zcela obklopeným čelistí. Existují také případy, kdy je část zubní korunky pokrytá sliznicí dásní nebo když je v ústech viditelná část zubní korunky. Takové případy se označují jako částečně zadržené zuby.

Příčiny retinovaných (zadržených) zubů

Existuje mnoho důvodů, proč zub nebyl proříznut:

- ztráta mléčných zubů v poměrně pozdním věku, což je překážkou erupce stálých zubů;

- genetické poruchy;

- nesprávné umístění zubů v oblouku, jejich shlukování;

- příliš velké zuby;

- nedostatek vitamínu A a D;

- nádory čelistí a cysty…

Problém retinovaných zubů se nejčastěji týká, tzv. zubů moudrosti. Méně často jsou retinované i řezáky nebo špičáky.

Retence zubů může mít mnoho následků, z nichž některé jsou vážné. Zadržené zuby mohou způsobit: abscesy, cysty, zubní kaz, opakující se zánět, ale i prasknutí celého přilehlého zubu nebo jeho části.

Pacienti nejčastější uvádějí chronickou bolest, obtíže nebo bolest při otevírání úst.

Diagnostika zadržených zubů

Diagnóza zadržených zubů zahrnuje anamnézu, klinické vyšetření a radiologickou diagnostiku: pantomografický snímek, někdy i počítačovou tomografii. Počítačová tomografie – kromě potvrzení diagnózy – také dává možnost přesně naplánovat extrakci zadrženého zubu.

Léčba zadržených zubů – extrakční nebo ortodontické činnosti

Způsob léčby zadržených zubů do značné míry závisí na složitosti konkrétního případu a toho, který zub je postižený. Léčba zadržených zubů se může provádět chirurgicky nebo ortodonticky.

Extrakce zadrženého zubu může být náročná procedura, proto by měl být prováděn zkušeným odborníkem v oblasti maxilárním nebo stomatologického chirurgického zákroku, při zohlednění možné komplikace. Postup by se měl provádět ve sterilních podmínkách.

Aby pooperační období bylo bez komplikací, pacient by se měl přísně řídit lékařským doporučením. Týká se to mimo jiné farmakoterapie, správné ústní hygieny a data následné návštěvy.

Chirurgicky nebo ortodonticky mohou léčit i jiné zadržené zuby – v závislosti na případu. Ortodontická léčba je zdlouhavý proces, který vyžaduje velmi dobrou spolupráci mezi pacientem a lékařem.