Zuby moudrosti - Jaké trápení vám umí způsobit?

V dávné minulosti lidem pomáhaly, dnes jsou nám spíše na obtíž. Řeč je o zubech moudrosti známých též jako osmičky nebo třetí stoličky či třetí moláry. Zuby moudrosti mají své označení odvozeno od období, kdy se prořezávají. Dochází k němu totiž až v dospělosti (zpravidla mezi 18. až 25. rokem). Původně sloužily k rozmělňování poměrně tuhé, tvrdé a syrové stravy, rovněž šlo o určitou přirozenou kompenzaci za již chybějící stálé zuby. S postupnou úpravou jídelníčku však začaly zuby moudrosti ztrácet na významu, jelikož přijímáme měkčí stravu než naši předkové. Pro současného člověka mohou být zuby moudrosti nejen zbytečné, ale hlavně nebezpečné. Prořezávání a růst osmiček je totiž příčinou řady potíží, což vede k nutnosti jejich odstranění.

Nedostatek místa v čelisti

Jedním z problémů při prořezávání třetích stoliček je nedostatek místa v čelisti, což se může projevit výskytem některých ortodontických anomálií. Zuby se třeba prořežou jen částečně (tzv. semiretence). Jde o stav, kdy zub se sice prořeže kostí, ale zůstává krytý měkkou tkání. V některých případech se zuby moudrosti s již ukončeným vývojem neprořežou vůbec a zůstanou uloženy v čelisti (tzv. retence). Další častým jevem je prořezání do strany.

Obtížná dentální hygiena

I když se vám zuby moudrosti bez problémů prořežou, ještě nemáte vyhráno. Osmičky se totiž velice špatně čistí, jelikož jsou uloženy v zadní části ústní dutiny. Vzniká tak velké množství zubního plaku a častěji dochází ke vzniku zubního kazu a zánětu dásní, protože je vyčištění mezizubního prostoru zubů moudrosti složité. V ohrožení však není jen samotná osmička, ale i sedmička. Snadno totiž dochází k šíření infekce na okolní zuby.

Řešením je extrakce

Jelikož bývají zuby moudrosti v mnoha případech problematické, doporučuje se jejich odstranění neboli extrakce. Přestože se nejedná o nikterak příjemný zákrok, nemusíte se ničeho obávat. Kromě odstranění zubu moudrosti v lokální anestezii nebo za využití analgosedace. Nejvhodnější bezbolestné řešení vám doporučí váš stomatolog.