Co je to gingivální recese a jak ji léčit?

Zdraví zubů závisí ve velké míře od dásní a okolních tkání. Díky tomu jsou naše zuby stabilní, estetické a správně vyživované. Bohužel poměrně častým problémem je ústup dásní u krčku zubů, který ovlivňuje nejen vzhled chrupu, ale vede také k bolestivému obnažení zubního kořene. Gingivální recesus, protože takto definujeme toto onemocnění, může vést nejen k onemocnění dásní, ale i ke zlomeninám zubů nebo dokonce k jejich ztrátě.

Jak rozpoznat gingivální recesus?

Zubní recesus  lze rozeznat pouhým okem. Toto onemocnění se vyskytuje, když je okraj dásní pod hranicí skloviny a cementu zubu, což vede k obnažení kořenů. Kořenový cement zakrývající kořen není tak odolný a tvrdý jako sklovina a proto se může objevit přecitlivělost na tepelné podněty a vznik bolestivých defektů. Jakékoliv vnější faktory (např. studené nápoje a zmrzlina, sladká jídla atd.) mohou pacientovi způsobovat nepříjemné pocity.

Jaké jsou hlavní příznaky gingivální recesu?

Existuje mnoho důvodů pro gingivální recesi. K jeho výskytu může často přispět několik faktorů současně. Mezi nejdůležitější důvody patří:

-  chyby způsobené při čištění zubů, například používání příliš tvrdého zubního kartáčku, nebo nesprávným používáním zubní nitě

- zubní kámen, který se hromadí a postupně odsouvá dásně.

- k recesu také může přispět paradentóza

- genetické podmínky (biotypy dásní) podmiňují vývoj dásní. Pacienti s biotopem tenkých dásní jsou zvlášť ohroženi 

- nesprávné "uložení" zubů v zubním oblouku

- dekompenzované okluzní poruchy.

- okluzivně přetížení může také přispět k "ubývání" dásní.


Jak léčit gingivální recesus?

Gingivální recesi nelze ignorovat. Tomuto onemocnění by se mělo předcházet co nejdříve, protože v pokročilém stádiu může vést nejen k bolesti zubů a přecitlivělosti, ale také k zubnímu kazu, zlomeninám zubů atd. Pokud ignorujeme příznaky gingivální recesu, můžeme v blízké budoucnosti a v extrémních případech očekávat léčbu kořenového kanálku nebo extrakce zubů. Z tohoto důvodu se vyplatí co nejdříve navštívit zubaře, který pokryje gingivální recesus. Jedná se o chirurgický zákrok, který lze graficky popsat jako tahání dásní na exponovaný kořen. Procedura se provádí v lokální anestezii a trvá asi 1  hodinu. Účinnost postupu je vysoká za předpokladu, že pacient dodržuje základní zásady ústní hygieny a doporučení zubního lékaře.