Co jsou chrániče zubů?

Sportovní chrániče, chrániče úst a chrániče zubů jsou různé názvy pro totéž: zařízení nošené nad zuby, které je chrání před údery do obličeje a hlavy. Chrániče úst jsou důležitou výbavou každého sportovce, nebo každého, kdo dělá sport, kde je riziko pádu, kontakt s tělem nebo létající předměty - jako je například hokejový puk. Sporty při kterých byste měli používat chrániče úst jsou fotbal, basketbal, baseball, hokej, skateboarding, gymnastika, horská cyklistika, bojové sporty - jakákoliv činnost, která by mohla mít za následek zranění úst. 

Chrániče úst obvykle překrývají horní zuby a jsou navrženy tak, aby chránily před zlomením zubu, proseknutí rtů a dalším poškozením úst. Pokud nosíte na spodní čelisti implantát nebo jiné pevné zubní zařízení (jako například můstek), váš zubař může navrhnout i ochranu zubů pro tyto zuby. 

Jaké jsou různé typy ústních chráničů? 

Nezáleží na tom, který typ chrániče úst si vyberete, měl by být odolný, odolný proti roztržení a pohodlný. Měl by také správné zapadnout a neomezovat vaši řeč nebo dýchání. 

Existují tyto tři typy chráničů úst: 

Sériové chrániče úst - tento typ je nejlevnější, jedná se o předlisované chrániče v univerzální velikosti, připravené k okamžitému nošení. Bohužel, často právě kvůli jejich univerzální velikosti nesedí velmi dobře. Mohou být objemné a mohou způsobit potíže při dýchání a mluvení. Takové chrániče jsou téměř bezcenné.  

Tepelně upravované chrániče úst - dodávají se v předtvarovaném tvaru, který může být upraven na míru vařením chrániče úst ve vodě a pak se do teplého plastu zakousne aby se vytvaroval podle tvaru chrupu. Koupit je můžete v mnoha obchodech se sportovním zbožím. Tyto chrániče úst se na začátku mohou dobře přizpůsobit, ale v krátkém čase ztrácejí tvar a přestanou poskytovat ochranu zubů. 

Ústní chrániče na míru - Tyto jsou individuálně navrženy a vyrobeny v zubní ordinaci nebo v profesionální zubní laboratoři. Není překvapením, že právě tyto poskytnou nejpohodlnější nošení a nejlepší ochranu. Váš zubař vytvoří model vašich zubů a podle něj na míru dodá chránič úst. Protože jsou na míru, na nošení při sportu nejpohodlnější a nejlepší, většina sportovců upřednostňuje přizpůsobené chrániče úst. Jsou však i nejdražší. 

Jak často by se měly chrániče úst měnit? 

Chrániče úst by měly být v ideálním případě vyměněny každou sezónu, protože se mohou časem opotřebovat, což snižuje jejich účinnost. Výměna za nové je obzvláště důležitá pro dospívající, protože jejich ústa stále rostou a zuby se dále rozvíjejí až do dospělosti. Mnozí sportovci, kteří hrají několik sportů a nosí chrániče úst by měli pravidelně absolvovat stomatologickou prohlídku

Většina ústních ochranných prostředků je nedostatečná a nevytváří optimální ochranu úst. Navrhujeme, abyste důkladně zvážili použití sériových chráničů úst. Náklady na přijatelnou ochranu ústní dutiny jsou ve srovnání s potenciálními náklady na rekonstrukci chrupu a léčbu mnohem nížší.