Co jsou zubní implantáty?


Zubní implantáty jsou nejpokročilejší a ideální způsob, jak nahradit chybějící zub nebo více zubů a obnovit estetickou i zdravotní stránku pacienta. Chybějící zub by měl být vyměněn co nejrychleji, nejen kvůli estetice, ale hlavně aby se zabránilo destrukci čelisti - posunu sousedních zubů do mezery a později i sklonu celé řady zubů. 

Nesprávné skloněné zuby jsou ideálním místem pro škodlivé bakterie a vytváří se více plaků. Poruchy funkce masticáce (žvýkání) mohou způsobit větší opotřebení zubů a možnou chronickou bolest. Proto by mezery zubů měly být uzavřeny nejen ve viditelné oblasti, ale také v zadních zubech. 

Co jsou zubní implantáty? 

Zubní implantáty jsou umělé titanové "kořeny" podobné malým šroubům které se našroubují do čelisti pod dásněmi, aby nahradily ztracené zuby. Na zubní implantáty se používá titan, protože je kompatibilní s lidským tělem a nezpůsobuje žádné alergické reakce. Implantované opory a korunky, jsou namontovány na implantáty a přesně napodobují přirozený tvar zubu, což zajišťuje potřebný komfort a funkci stejně jako přirozený zub. Protézy a můstky podpírány implantáty nekloužou, což je velká výhoda při jídle a mluvení. Tato bezpečná přilnavost poskytuje přirozenější pocit při nošení. 

V případě úplné ztráty zubů nabízí implantologie dvě možnosti s vysokým komfortem nošení: odnímatelná, implantátem podporována protéza nebo pevný řadu zubů. Pomocí 4-6-8 implantátů může být zcela obnovena bezzubá čelist. Patro horní čelisti zůstává volné, není pokryto materiálem, pacienti si mohou vychutnat jídlo jako s vlastním chrupem. 


Proč jsou zapotřebí zubní implantáty? 

Je třeba nahradit chybějící zub, protože implantát zabraňuje ztrátě kostí. Kost se stává tenčí v oblasti chybějícího zubu. Chybějící zub také může mít za následek problémy se žvýkáním nebo nepříjemný pocit při úsměvu. Zuby sousedící s mezerou nemají potřebnou oporu a stanou se mobilními, což vede k situaci, kdy je obtížné udržovat ústní hygienu;  

Kdo může dostat implantát? 

Pacient je připraven k implantaci, pokud má dobrý zdravotní stav, má dobrou hygienu ústní dutiny a má dostatek kostní hmoty. Během předběžných vyšetření terapeut informuje pacienta o léčebných a chirurgických výkonech a plánování protézního stomatologa. V závislosti na místě implantátu a pacientovy ústní hygieny může být životnost implantátů i 20 let. 

Jak se provádí implantace zubů? 

Po lokální anestezii zubní chirurg udělá řez v dásni, vyvrtá otvor v čelisti a umístí implantát do kosti. Dříve se provede rentgenový snímek, který umožňuje chirurgovi určit přesnou polohu implantátu. Délka procedury závisí na počtu implantátů. Ve většině případů, pokud jde jen o jeden zub, zavedení jednoho dentálního implantátu trvá 30-60 minut. 

Naši pacienti byli překvapeni, že během implantace necitili žádnou bolest. 

Před implantací 

Před léčbou se v souvislosti s podrobným vyšetřením a konzultací určuje, zda je implantace možná a užitečná. Pacienti budou informováni o léčebných alternativách a rizicích. Při plánování se zohledňuje i osobní přání pacienta.