Endodoncie a endodontické vyšetření

Endodoncie je speciální odvětví zubního lékařství. Pokud bychom pátrali v historickém názvosloví, přišli bychom na to, že pojem vznikl jako kompozitum dvou řeckých slov endo a odontos, které v překladu znamenají uvnitř a zub. Jednoduše řečeno, v pozornosti endodoncie jsou vnitřní prostory chrupu, tj. kořenové kanálky, tkáně kořenů a zubní dřeň. Endodoncie se zaměřuje na léčbu zubního kazu v pokročilém stádiu. 

Jak již bylo naznačeno, na endodoncii budete vysláni svým zubařem ve chvíli, kdy kaz v zubu pronikne opravdu hluboko a zapříčiní zánět nervu. Pokud občas vnímáte v ústní dutině neopomenutelnou bolest, navštivte zubního lékaře co nejdříve, aby kaz zmizel v počáteční fázi a nezapříčinil by vám další problémy. Jestliže se kaz dostane k nervům, může od nich proniknout až ke kosti nacházející se kolem zubu. Pak je odstraňování kazu a léčení napadeného místa velice obtížné.  

I v případě, že je zub prorostlý kazem od spodní části až ke kořenům, endodontista se ho samozřejmě bude snažit zachránit. Pokud dojde ke správnému ošetření kořenových kanálků, zub v ústech bude nadále fungovat a plnit svou funkci, i když už bude vlastně mrtvý. 

Endodontické ošetření je zpravidla velmi náročná procedura, která si vyžaduje zkušeného dentistu, jež pracuje s maximální precizností. Vyšetření si žádá poměrně náročné vybavení zahrnující několik elektronických přístrojů, kvalitní manuální nástroje a jiné materiály. Moderní endodontická léčba není hrazena pojišťovnou, je finančně náročnější. Zpravidla probíhá ve třech krocích, samozřejmě pod lokální anestezií. V následujícím odstavci si kroky postupně probereme. 

Nejprve je nutné dostat se ke kořeni zubu a vyjmout napadený nerv. Následně musí dojít k odstranění infekčního obsahu na základě opracování a případného rozšíření kořenových kanálků. V poslední fázi se odborník postará o jejich zaplnění a zub může nadále fungovat. Během procesu specialista taky samozřejmě odstraňuje zbytky měkkých tkání, které jsou součástí vnitřní části zubu, a dále dezinfikuje tkáně tvrdé, aby se zánět do zubu zase nevrátil. Po zákroku pak musí dojít ještě ke kontrole, zda v operovaném prostoru neobíhají tekutiny. Zjišťuje se, jestli je prostor zcela uzavřen a mikroorganismy se do něj opravdu nemají šanci dostat. 

Tímto práce zubaře ještě nekončí. Nyní přichází na řadu takzvané postendodontické ošetření. To obvykle provádí stejný odborník, který se postaral o celý zákrok, obvykle je totiž ošetření přímo jeho součástí. Spočívá ve vyplnění dutiny zubu případně i jeho povrchu rozpínajícím se amalgámem, který se při tuhnutí i po něm zcela přizpůsobí potřebám chrupu. Součástí postendodoncie je taky případná aplikace zubní korunky.  

Po vykonaném zákroku je pacient ze zubní ordinace propuštěn domů a je mu doporučen klidový režim na několik dní. Pacienti by si měli dávat pozor na namáhání operovaného chrupu, neboť bude po nějakou dobu dosti citlivý. V případě bolestí vám dentista předepíše léky s analgetickým účinkem. 

Je samozřejmě nutné připomenout, že v případě jakékoliv léčby se musí počítat s neúspěchem. V současné době je však díky perfektním znalostem zubních odborníků, technologickým přístupům a moderním nástrojům úspěch endodoncie téměř stoprocentní. Takto léčený chrup zůstává v ústech svých pacientů ještě dlouhá léta po zákroku.