Harmonogram zubní hygieny aneb kdy je ten správný čas vzít do ruky kartáček

Většina lidí se shodne na tom, že zuby by se měly čistit minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Ano, správně, ale jaká přesná doba pro zubní hygienu je ideální? 

Mnoho jedinců zanedbává fakt, že i přes večerní dokonalé vyčištění zubů se v ústech množí bakterie. V době spaní, kdy je produkce slin snížena, se v ústech vytváří nové, pro zub často škodlivé, částice. Spolu s dalšími látkami tvoří na zubech bílý lepkavý povlak, který jistě znáte pod pojmenováním plak. Jestliže vyhladovělým bakteriím dodáte po probuzení něco k snědku, začnou ihned vytvářet na povrchu zubů kyseliny. Ty už jsou pro chrup stoprocentně nebezpečné. Tvoří jeden z hlavních důvodů vzniku zubního kazu. Lékaři se shodují na tom, že pro zuby je po ránu nevhodné zejména ovoce spolu s džusy. Vyčistěte si chrup pečlivě ihned po probuzení, abyste své zuby ochránili před kyselinami, které by je mohly trvale poškodit. 

 Že po večerním čištění zubů byste se měli vyvarovat konzumaci jakéhokoliv jídla i pití, je vám asi jasné. Tekutiny můžete bez výčitek doplňovat jen prostřednictvím vody. Tušíte, jak je to s čištěním po večeři, respektive po jídle? 

Pamatujte si, že mezi konzumací chuťově výrazného pokrmu či pitím kyselého nápoje a čištěním zubů, je nutné udělat minimálně třicetiminutovou pauzu. Kyseliny, které se usídlí po jídle na vašich zubech, totiž oslabují zubní sklovinu. Pokud jejich působení spojíte s pohybem štětin kartáčku, který částice transportuje ještě hlouběji do zubu, můžete narušit zubní sklovinu či odvápnit povrch chrupu a založit tak perfektní ložisko pro zubí kaz.   

Dobré je taky uvažovat nad otázkou ,,Jak dlouho?‘‘. V tomto případě záleží na jedinci, jež čištění provádí. Někomu stačí k dokonale vyčištěným zubům dvě minuty, jinému nejsou dost ani minuty tři. K čištění zubů byste měli přistupovat jako při úklidu. Dokud neuvidíte dokonalý výsledek, neměli byste s hygienou přestávat. Jak zkontrolovat dobře odvedenou práci? Přejeďte chrup jazykem. Pokud zuby nejsou drsné na žádných místech, máte splněno. 

Čistíte si zuby pravidelně dle instrukcí dentální hygienistky nebo vašeho dentisty a stále vás trápí zubní kámen, nažloutlé zuby nebo dokonce občasné kazy? Kde je chyba? 

Nejvíce bakterií se usazuje v místě zubních krčků. Krčková část je oblast zubu, která se nejčastěji opomíjí. Nezapomínejte na pořádné pročištění hranice zubu s dásňovým žlábkem. Zaměřte se samozřejmě i na zadní strany zubů. Možná zjistíte, že vám ke kompletnímu vyčištění nestačí běžný kartáček. Je na čase si pořídit speciální kartáček s trsem štětinek vycházejících ze středu, jehož stavba je určena právě k čištění nesnadno dosažitelných prostorů. 

Co se týče zubního kamene, ten se tvoří nejčastěji právě tam, kam kartáčkem zasahujete nejméně. Čistěte si zejména vnitřní stranu předních zubů v dolní čelisti, kde se nachází vývod slinných žláz, ideální místo pro vznik zubního kamene.  

Máte otázky, které se týkají čištění zubů? Dentální hygiena vám na každou z nich jasně odpoví! Objednejte se k profesionálovi, který vám nejen poradí, jak zlepšit zubní péči, ale taky vám doporučí vhodné kartáčky a odstraní zubní kámen, plak nebo pigment na zubní sklovině.