Jak efektivně zvládnout citlivost zubů?

Citlivost zubů je problém, který postihuje asi 30% lidí na světě. Toto onemocnění se projevuje citlivostí na teplo, chlad, sladké a kyselé podněty a je spojeno se silnou bolestí. Tento problém, výrazně snižuje kvalitu života. Jaké jsou příčiny citlivosti zubů a jak proti nim účinně bojovat?

Příčiny citlivosti zubů

Zdravé zuby jsou pokryty silnou vrstvou skloviny, kořenového cementu a dásní. S postupem času však může nastat situace, kdy dásně začnou ustupovat a začnou se odhalovat zubní krčky. Výsledkem je, že zuby jsou více citlivé na vnější podněty.

Velká většina případů odhalení zubních krčků souvisí s nedostatečnou ústní hygienou, ale i díky nesprávném čištění zubů, používáním příliš tvrdého zubního kartáčku, kdy může dojít k mechanickému opotřebení skloviny v okolí dásně. Zvýšená citlivost na konkrétním místě v oblasti chrupu může signalizovat vznik začínajícího kazu. Neléčený zubní kaz se později projeví bolestí a může z něj vzniknout zánět v zubní dřeni.

K erozi zubní skloviny může dojít i během nadměrného konzumace kyselých potravin nebo dlouhodobým používáním ústní vody s látkami, které narušují zubní sklovinu.

Dalším častým důvodem citlivých zubů jsou ustupující dásně v důsledku paradontopatie (gingivitida, paradontóza), kdy je přítomna bolest i krvácení. Všechny tyto problémy je třeba řešit odborně na základě stomatologického vyšetření.

Pokud je citlivý zub na dotek po plombování nebo pod korunkou, může se jednat o symptom odumření nervu kdy je třeba nerv vytáhnout. V některých případech vzniká v důsledku bakteriální infekce zánět zubní dřeně - pulpitída. Zánět se projevuje na úvod jen citlivostí na studený či teplý podnět, později už i bolestivostí při poklepání na zub.

Léčba citlivosti zubů

Léčba citlivosti zubů je založena na lokálním použití léků, které se aplikují na obzvláště citlivou oblast. Jsou to především gely se sloučeninami fluoridu. Správná zubní péče také hraje klíčovou roli při léčbě přecitlivělosti. Doporučuje se používat pasty s aminfluoridy, který má dentinový tubulární uzavírací účinek, který významně snižuje stupeň přecitlivělosti dentinu. Mělo by se však vyhnout použití bělicích past, které mohou přispět k nadměrnému oslabení skloviny.

Důležitý je i způsob čištění zubů. Je také důležité zvolit kartáček na citlivé zuby, který by měl být velmi měkký.

Důležité je vyhýbat se potravinám, které mohou zhoršit citlivost zubů (sladké, kyselé nebo studené).

Pokud citlivost zubů nebo bolest přetrvává i po používání speciální zubní pasty třeba navštívit co nejdříve zubaře a začít s odbornou léčbou.