Jak funguje léčba kořenového kanálu.

Pokud jste jako většina lidí, asi nejvíce se obáváte termínu "kořenový kanál". Možná jste už slyšeli nějaké pověsti o kořenových kanálcích a jejich ošetření. Podle běžné zubní pověry je terapie kořenovými kanály mimořádně intenzivní, invazivní nebo dokonce bolestivá. Možná jste dokonce slyšeli, že je to "nejhorší co vás může postihnout".

Máme pro vás dobrou zprávu: nic z toho není pravda. Stejně jako většina zubních procedur, terapie kořenových kanálů je o prevenci něčeho horšího. Moderní léčba kořenového kanálu je přímočará, často bezbolestná a mnohem jednodušší, než si myslíte. Důvod, proč mají kořenové kanály takovou ohromující reputaci, je to, že jsou nepochopené. Abychom zabránili tomuto nedorozumění, v tomto článku je vše, co byste měli vědět o současné léčbě kořenových kanálků, jak ji provádíme a proč byste se jí neměli obávat.


Co je terapie kořenového kanálu?

Léčba kořenového kanálu je endodontická procedura, což znamená, že ošetřuje vnitřní část zubu. Vnitřní část zubu obsahuje komůrku a kořenové kanály, které jsou plné zubní dřeně. Zubní dřeň je umístěna pod tvrdou vrstvou zvanou dentin uprostřed zubu. Zubní dřeň se skládá z nervů, cév, pojivové tkáně a specializovaných buněk, které pomáhají  zubu se vyvíjet. Kořenové kanálky spojují tuto zubní dřeň s nervy a krevními cévami v čelisti pod špičkou zubního kořene.

Někdy hluboký zubní kaz nebo zlomenina zubu ovlivňuje dužinu uvnitř. Když k tomu dojde, buničina se zanítí. Infekce v zubní dřeni se může dále rozšiřovat, což ovlivňuje okolní nervy, kosti a dokonce i další zuby. Nemůžete "vyléčit" zubní dřeň zubním kartáčkem nebo nití. Dokonce ani výplň jej nedokáže opravit. Zanícená zubní dřeň je citlivá a intenzivně bolí. Problém je v tom, že zubní dřeň je v uzavřeném prostoru uvnitř tvrdého zubu a zánět zubní sřeně se snaží dostat mimo zub. Proto vznikají zánětlivé váčky pod kořeny zubů. 


Jediným způsobem, jak spolehlivě léčit infekci zubní dřeňě, je léčba kořenových kanálků. Léčba kořenových kanálků se provádí odstraněním celé zubní dřeně a vyplněním místa gumovým výplňovým materiálem.


Jak funguje léčba kořenového kanálu?

Léčba kořenových kanálků se obvykle provádí jen během jedné návštěvy, ale někdy může vyžadovat více návštěv u zubaře. Po ukončení terapie kořenového kanálu budou nutné další zubní procedury, které pomohou obnovit funkci zubů. Jakmile je diagnostikována potřeba léčby kořenového kanálu, takto se postupuje krok za krokem:


Před terapií:

1. Zubní lékař zkoumá rentgenový snímek zubu, aby určil délku a tvar kanálů.

2. Při ošetrení postiženého zubu vám zubní lékař podá lokální anestetikum.

3. Když je zub znecitlivěn, zubař umístí kolem zubu gumovou blánu nebo. Gumová blána zabraňuje tomu, aby se bakterie v ústech dostali dovnitř zubu a chrání ústa i před nástroji, které používá zubař k léčbě kořenových kanálů.


Terapie

4. Za pomoci zubní vrtačky udělá zubař do zubu malý otvor. Tento otvor umožňuje zubnímu lékaři přístup do zubní dřeně. 

5. Zubní lékař pak používá dlouhé, tenké nástroje, včetně "endodontických pilníků", které odstraňují i bakterie v zubní dřeni a tvarují stěny kořenových kanálků uvnitř zubu. 

6. Zubař vyplní a znovu uzavře duté kořenové kanálky, gumovým materiálem.


 Po terapii

7. Bohužel, během terapie kořenového kanálu musí váš zubař vytvořit díru ve středu zubu, aby se dostal do kořenových kanálků. Po léčbě kořenového kanálku doporučujeme obnovu korunky, která chrání vnější povrch zubu a kořenový kanálek uvnitř. Také pomůže obnovit tvar a původní funkčnost zubu.


Proč je léčba kořenového kanálku tak důležitá?


Když se zubní dřeň nakazí nebo trvale poškodí, nikdy se sama neuzdraví. Pokud se infekce rozšíří z zubní dřeně v kanálcích nad vrcholy kořenů, může to způsobit absces. Absces je oblast naplněna hnisem, která se tvoří v čelisti pod zubem nebo v dásních. Abscesy nejsou jen bolestivé; jsou také velmi nebezpečné. Absces by mohl rozšířit infekci ve vašem zubu do různých částí těla. Léčba kořenového kanálku tomu všemu zabraňuje, protože se odstraní zdroj infekce. Pokud váš zubař doporučuje terapii kořenového kanálku, poslouchejte ho!


V některých případech, kdy se pulpální infekce již rozšířila do okolní kosti už dokonce ani léčba kořenového kanálu není schopna zachránit zub. Namísto toho, musí zubař odstranit celý zub a nahradit ho umělým.


Doufáme, že znalosti o léčbě kořenových kanálků vám pomohou překonat strach. Podobně jako všechny zubní procedury, terapie kořenových kanálů byla navržena tak, aby byla co nejméně bolestivá a neinvazivní. Pokud potřebujete léčbu kořenového kanálku, neodkládejte ho! Může vás ušetřit od mnohem nepříjemnejších postupů či problémů v budoucnosti.