Jak překonat strach ze zubního lékaře?

Existuje nějaká profese, která přináší lidem strach více než zubař? Patříte mezi ty, kteří návštěvu zubního lékaře oddalují, protože mají strach z ošetření?

Tyto obavy mohou být vyvolány různými otázkami: od zkušeností z dětství až po nepříjemný zážitek během ošetření ve stomatologické ambulanci. Bez ohledu na to, co je příčina vašeho strachu, zde je několik tipů, které vám pomohou překonat vaše obavy a pomoci vašemu úsměvu, aby se stal zdravým a zářivým.

Najděte zubaře, kterému věříte

Překonání strachu ze zubaře začíná důvěrou. Zeptejte se svých přátel a rodinných příslušníků, jakého mají zubaře a který se jim líbí. Pokud si už lékaře vyberete, nebojte se mu přiznat se svými obavami, i lékař je člověk a pokud se s ním otevřeně popovídáte, pomůže vám překonat strach a poskytne vám péči jakou potřebujete. Pokud nenajdete doporučení od někoho blízkého, zkuste Stomatologické centrum Diente, kde se o vás postará náš tím.

Vysvětlete své obavy

Tyto informace pomohou vašemu zubaři určit nejlepší postup, který vám pomůže zvládnout vaše obavy, vytvoří důvěrný vztah a pomůže vám překonat obavy z ošetření chrupu. Vždy je lepší navštěvovat zubní ambulanci pravidelně formou preventivních prohlídek, kde ví lékař včas odhalit vznikající problém a vy se tak vyhnete bolesti zubů a rozsáhlejším zákrokem.

Hluboké dýchání

Existuje mnoho dechových cvičení, které vám mohou pomoci uvolnit se. Pokud vám nepomáhají, je dobré jít k zubnímu lékaři s příbuzným či kamarádem, kteří vás emocionální může podpořit a pomůže vám překonat strach ze zubaře.

Seznamte se s postupem ošetření zubů.

Častokrát máme strach z neznámého, ale pokud se seznámíte s postupem ošetření zubů víme se na zákrok lépe připravit. Dobrý lékař vás bude informovat o tom jak bude řešit váš problém a vysvětlí vám postup, abyste měli představu jak bude zákrok probíhat.

Bezbolestné ošetření

V současnosti každý zákrok, který může být bolestivý nebo nepříjemný víme provést v místním znecitlivění. Proto mnoho lékařů právě pacientům trpícím úzkostí a velkým strachem ze zubního ošetření doporučují provést zákrok v analgosedaci. Výhodou sedace je také amnézie na výkon, to znamená že pacient si na zákrok nepamatuje. Proto si promluvte se svým zubním lékařem i o těchto možnostech.

Navštěvujte svého zubaře pravidelně.

Pokud budete navštěvovat svého zubaře pravidelně, zvyknete si na prostředí ambulance, zvuky a personál. Pravidelnými kontrolami a čištěním zubů víte předcházet problémům, které by mohly vést k jiným, bolestivým postupům, které by mohly způsobit větší úzkost.