Jaké jsou rozdíly mezi implantátem a protézou?

Protetika je oddělení zubního lékařství, která se zabývá obnovou zubních defektů pomocí protetických výplní. Zubní protézy mohou být fixovány nebo odnímatelné. Alternativou k tradičním zubním náhradám jsou zubní implantáty, které zajišťují trvalý estetický účinek. Bez ohledu na zvolenou metodu je však důležité si uvědomit, že vyplnění mezer v zubech je velmi důležité. Nedostatek zubů není jen estetickým problémem, ale především zdravotním problémem. Může způsobit problémy se žvýkáním a výslovností, jakož i vést k abnormálním okluze a degenerativním změnám v temporomandibulárního kloubech.


Zubní implantáty jsou „stále“ zubní protézy

Zubní protézy jsou rozděleny na pohyblivé a trvalé. Tradiční odnímatelné náhrady, známé jako umělé čelisti, jsou odnímatelné a široce dostupné kvůli dostupné ceně. Odnímatelná náhrada je založena na akrylové nebo kovové desce, která pokrývá alveolární hřebeny a tvrdé podnebí. Mohou být částečné nebo úplné. Kovové protézy jsou uloženy na kostře, která je založena na zdravých zubech. Existují také krycí náhrady, které jsou stabilizovány svorkami a háčky. Toto je však vzácné řešení, protože vyžaduje podporu struktury na implantátu nebo na zubním kořeni.

Stálými zubními protézami jsou vložky kořeny-koruny, protetické korunky, dýhy, můstky a implantáty. Dýhy vám umožní přestavět malou vadu zubu. Používají se také na korekci tvaru zubu nebo na uzavření diastému. Mají podobu porcelánové vločky přilepené k přední části zubu. Můstky jsou kovově-porcelánové protetické náhrady, které se "upevňují" za použití dvou sousedních zubů. Zdravé zuby musí být obroušeny a pilíře jsou korunky. Mezi nimi se nachází rozpětí, které přestavuje ztracený zub. Protetické korunky se používají na přestavbu poškozené zubní korunky nebo její rozsáhlé zlomeniny. Mohou být kovové, celokeramické nebo na bázi zirkonia.

Estetické a odolné zubní implantáty

Zubní implantologie je technologicky pokročilá metoda náhrady zubních defektů. Zubní implantáty jsou stále zubní protézy. Jejich správné jméno jsou intraosové implantáty, které dobře odrážejí specifika jejich designu. Jeden implantát sestává ze šroubu a korunky. Implantátory šrouby jsou vyrobeny z titanu nebo zirkonia, které jsou vůči tělu neutrální. Při umísťování implantátu se šroub zašroubuje do čelisti. Přebírá funkci zubního kořene a je pokryta speciálním povlakem, který urychluje sestavení implantátu s kostí. Viditelným prvkem implantátu je keramická korunka nebo korunka z keramického kovu. Nepochybnou výhodou implantátů je estetika napodobující přirozené zuby. Není to však všechno, protože přenos zatížení kostí implantátem je stejný jako v případě primárního chrupu. Díky tomu implantáty zabraňují atrofii kostí. Na rozdíl od standardních protéz se dají použít i na doplnění jednoho zubu.