Kdy zvolit zubní můstek a kdy už implantát?

Ztráta zubu nebo rovnou části chrupu dnes naštěstí není žádná tragédie. V zubní ordinaci se o vše postarají a vy budete mít brzy úsměv jako nový. Stačí se s lékařem domluvit, které řešení bude ve vašem případě vhodnější – zda zhotovení zubního můstku, nebo rovnou zapojení implantátu do hry.

Dentální implantologie je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů zubní medicíny a přináší neustálé inovace a lepší, špičkovější řešení. Což oceníme zejména ve chvíli, kdy jde do tuhého a přišli jsme úrazem či nemocí o zub, a potřebujeme fixní náhradu. Dospělý chrup se totiž chová jako v dětství, když jeden zub vypadl, měly se ostatní tendenci posouvat a vytvořenou mezeru vyplnit. To poslední, co chcete, je nosit rovnátka nebo řešit bolestivé a neestetické posouvání zubů v čelisti. Jak to řešit?

Kdy je vhodné vyplnit mezeru zubním můstkem?

Jedním z řešení chybějícího zubu je zhotovení dentálního můstku. Pro dlouhodobou úspěšnost procedury je nutností, aby mezera po zubu byla ohraničena nejméně jedním zdravým, pevným zubem z každé strany, který bude spolehlivou kotvou. Tyto zuby je nutné při nasazování můstku obrousit, což je procedura, kterou se zubní lékaři snaží řešit co možná nejšetrněji – přeci jen snižuje každý zásah do zdravého zubu jeho životnost. V budoucnu tak mohou být samy náchylnější ke zhoršování stavu.

Kdy je lepším rozhodnutím zubní implantát?


Zubní Implantát
je řešením, které zaplní mezeru po vytrženém/ztraceném zubu a zároveň eliminuje nutnost broušení zdravých zubů pro zhotovení můstku. Tyto fixní náhrady se vyrábějí z titanu a mají většinou tvar válečku, jehož větší část je zakotvena v čelistní kosti a menší – viditelná – nahrazuje zub. Zavedení implantátu je na okolních zubech a jejich stavu naprosto nezávislé a jedná se o skutečně dlouhodobé řešení. Další výhodou implantátů je, že dokáží pokrýt i větší mezery v čelisti i celý zubní oblouk, což u můstků možné není. Nevýhodou je vyšší cena, která může být v rozmezí 10–20 tisíc za implantát bez korunky. Jedná se však o dlouhodobou investici, které nebudete litovat. 

MUDr. Filip Georges: "Vždy je výhodnější volit nitrokostní implantát před můstkem. Při dobré nabídce kosti je daleko menší pravděpodobnost komplikací než u můstku. Finální cena u implantátu je jen mírně vyšší než u můstku a nemusí se brousit okolní zuby."