Mezizubní kartáčky: Jejich používání a druhy

Pečovat o mezizubní prostory je stejně tak důležité jako starat se o povrchovou vizáž vašich zubů. Věděli jste, že když si zuby vyčistíte pouze běžným kartáčkem, zůstává celá třetina chrupu nedotčená? Kromě toho se právě v mezizubních prostorech často tvoří kazy nebo záněty dásní. Částice usazené mezi zuby mohou mít taky za následek nežádoucí zápach z úst. Nezanedbávejte svůj chrup a pořiďte si mezizubního pomocníka ještě dnes. 

Čištění chrupu pomocí mezizubních kartáčků je snadné. Pomůcku nejprve navlhčete a následně ji přiložte kolmo nebo šikmo na rozhraní mezizubního prostoru a dásně. Kartáček nyní zasuňte do skuliny. Není nutné jím již hýbat tam a zpět, jakmile se kartáčkem dostanete před konec štětin, můžete ho zase vytáhnout. Nikdy do prostorů netlačte kartáček násilím, neboť byste si mohli ošklivě poranit dásně. 

Nevejde se vám kartáček mezi zuby? Pak potřebujete užší hlavici. Mezizubní kartáčky jsou dostupné v různých velikostech, standartní mezizubní pomůcky se pohybují kolem hodnoty 0,8 mm. Seženete však i velice tenké pomocníky s hodnotou 0,5 mm, nebo naopak silné kartáčkové hlavice, které mají kolem 1,1 mm. 

Pokud si nevíte rady ohledně správné velikosti mezizubního kartáčku, s výběrem vám pomůže specialista z oboru jménem dentální hygiena. Velikost mezizubních prostorů se měří pomocí speciální sondy. Podle výsledku jejího zabarvení vám pak hygienistka ukáže, jaké velikosti kartáčku je pro vás nejvhodnější používat. Prostory se měří všechny, je téměř jisté, že vám ve všech případech nevyjde stejný kartáček. Dentální odborníci vám však pomohou najít i univerzální řešení.  

Nyní se pojďme podívat na to, z jakých mezizubních kartáčků si běžně můžete vybírat. Nabídka je široká! 

Klasický mezizubní kartáček s pevnou rukojetí 

Tento druh mezizubní pomůcky je vůbec nejpoužívanější. Využijete ho k běžnému dočišťování, ale taky v případě, že nosíte fixační rovnátka. Kartáček s kompaktní rukojetí se vám vejde díky své miniaturní velikosti úplně kamkoliv. Vzhledem k drobnému rozměru kartáčku mají někteří jedinci problém dostat štětiny až k zadním stoličkám. 

Mezizubní kartáček na prodloužené rukojeti 

Tento druh kartáčku zde zmiňujeme zejména z důvodu již v nadpise zmíněné rukojeti. Ta je prodloužená, někdy až na délku běžného kartáčku. Tyto pomůcky mají výhodu, že se jimi dostanete na jakékoliv místo ústní dutiny. Za nevýhodu by se však dala považovat neskladnost a menší ohebnost kartáčku. 

Některé prodloužené rukojeti nabízí taky možnost výměny hlavice. Tento typ zubní pomůcky se bude hodit zejména tomu, kdo potřebuje k čištění několik velikostí kartáčku. Hlavice v rukojeti vyměníte jednoduše během několika vteřin. 

Mezizubní kartáček s gumovými štětinami 

Doposud byla řeč o kartáčcích, které obsahují běžné štětiny, ať už různé délky nebo tloušťky. Pokud si správně vyberete, nabízí tyto kartáčky preciznější a důkladnější čistění. Jejich nevýhodou je však rychlé opotřebení. 

Moderní čistící pomůckou jsou nyní gumové kartáčky, samozřejmě se nabízí i v mezizubním podání. Jednoduše se ovládají, jistým způsobem jsou k chrupu a hlavně dásním šetrnější. Kartáčky z gumového materiálu vydrží víc použití než klasické štětinové, zuby s nimi důkladně vyčistíte během krátké doby, ale nikdy ne tak precizně jako štětinovými modely.