Největší zubní mýty

Prostudujte přehled vybraných mýtů, které se pojí se zubními kazy, zubní hygienou i chrupem obecně. Vyvrátí nějaký z mýtů vaši teorii? 

,,Když se rodičům kazí zuby, budou se kazit i dětem.‘‘ 

Špatně! Záleží především na správné zubní hygieně. Genetika se zubními kazy nemá vůbec nic společného. Pokud máte s čištěním zubů problém nebo nevíte, jaké další pomůcky kromě klasického kartáčku je vhodné používat, poradí vám dentální hygiena. Specialista v oboru vám zuby nejen pořádně ošetří, ale taky upraví vaše čistící techniky a prozradí vám spoustu speciálních taktik.

,,Zubní kaz bolí.‘‘

Další z velkých mýtů. Říkáte si, proč si plánovat preventivní prohlídky, když vás nic nebolí? Že kaz v zubu je snad moc dobře cítit? Opak je pravdou. Zubní kaz začíná bolet až ve chvíli, kdy se dostane k zubnímu nervu. V tomto případě jde už o kaz velmi hluboký, který může porušit strukturu celého zubu a zapříčinit třeba i jeho prasknutí. 

Každá bolest zase naopak nemusí znamenat kaz. Pokud vás bolí chrup při pití ledových či horkých nápojů, můžete mít jen potíže s citlivostí krčků nebo s netěsnícími výplněmi již vrtaných zubů. 

,,Zuby se čistí dvě až tři minuty.‘‘

Nejde o čas, ale kvalitu čištění. Asi vám je jasné, že byste si měli zuby čistit minimálně dvakrát denně. Víceré čištění není nutné, avšak pokud se vám do zubu zasekl zbytek jídla, samozřejmě jej odstraňte. Délka čištění je záležitostí individuální. Někomu stačí k dokonalému vyčištění zubů minuta a půl, jinému by nestačili ani minuty tři. Samozřejmě záleží taky na okolnostech a tipu používaných kartáčků. 

,,S moudrými zuby jsou jen potíže.‘‘

S tím, že jsou ,,moudráky‘‘ jen na obtíž souvisí taky mýtus, který tvrdí, že by tyto zuby měly jít ven dřív, než začnou prořezávat. To je nesmysl. Moudré zuby se musí vytáhnout z dutiny ústní jedinci tehdy, pokud by se mu jen těžko vešly k ostatním zubům nebo hrozí, že by začaly ,,klíčit‘‘ pod sedmičkou, kterou by mohly úplně vytlačit. V jiných případech však není nutné moudré zuby vytahovat. S osmičkami bývají sice největší potíže, ty však nejčastěji souvisí s jejich nedostatečným čistěním vzhledem k poloze.

,,Krvácení dásní nevadí, jde o následek tvrdého čištění.‘‘ 

Právě jste se díky jednomu sdělení seznámili hned se dvěma mýty. Zaprvé je třeba upozornit, že krvácení dásní může znamenat velký problém a je nutné ho co nejrychleji řešit se svým dentistou. Příčin problému může být samozřejmě víc, ale neměli byste je nechávat v náhodě. Ano, jemné dásně lze samozřejmě poranit nešetrným zacházením kartáčku, avšak měly by vydržet bez problému i čištění silnějšími štětinami. Pokud dásně krvácejí, je pravidelné a hlavně pečlivé čistění přímo nutností, neboť jen to pomůže vyhojit zánět a krvácení zastavit.  

,,Zápach v úst je způsoben potížemi trávicími soustavy.‘‘

Je sice pravda, že žaludeční potíže mohou způsobit zápach v ústech, avšak odborníci za pomoci několika testů na velkém vzorku lidí přišli na to, že zapáchající dech má z více než devadesáti procent na svědomí nedostatečná hygiena dutiny ústní. Zkontrolujte tedy, zda jsou vaše zuby opravdu čisté, nezapomínejte na ošetření jazyka a hlavně mezizubní prostory a plak usazený v dolní části chrupu. Právě poslední tři faktory mají na svědomí zápach v ústech nejčastěji.