Problém jménem paradentóza

Parodontitida, více známá pod pojmem paradentóza, je závažné onemocnění dásní, které může skončit až ztrátou zubů. Dochází při ní k poškození závěsného aparátu, které je spojeno s odhalováním zubních krčků, vikláním a možným vypadnutím chrupu. Tato nemoc postihuje až 90% populace. Vysoké procento je způsobeno především lidskou nedbalostí. Přečtěte si o paradentóze víc a zjistěte, jak nemoci můžete předejít.  

Jedním z prvních příznaků paradentózy jsou zduřené a zarudlé dásně, respektive jejich okraje. Během čištění zubů vám dásně budou krvácet. Krev můžete pociťovat i při žvýkání.

Jakmile se dásně dostanou do dalšího stádia onemocnění, začnou ze zubů slézat a vytvářet takzvané kapsy, tedy žlábky, do kterých se snadno dostanou zbytky jídla a taky z nich nesnadno vyčistíte plak, takže může poměrně lehce dojít ke vzniku zánětu. Asi pro vás nebude překvapením, že nemoc je zejména kvůli tomuto problému spojena taky se zápachem z úst.

Vaše dásně budou přecitlivělé a nateklé. Pokročilá fáze paradentózy se pojí se záněty tkání a s rozestupováním zubů. Následně se chrup začne viklat a může vypadnout.

Mezi další příznaky nemoci patří napětí a brnění celé čelisti, zvláštní tlak v zubech, pachuť v ústech, úbytek vaziva a kostní tkáně.

Je důležité zaregistrovat včas příznaky nemoci a samozřejmě znát všemožná preventivní opatření. Pokud shledáváte ve vašich ústech tyto změny, je nutné přinejmenším zbystřit. K ochabování dásní nedochází najednou, pokud navštěvujete pravidelně svého zubního odborníka, pozná včas, že se s dásněmi něco děje. Dbejte proto na pravidelné preventivní prohlídky.

Základ, který je důležitý nejen pro ochranu proti paradentóze, je řádná ústní hygiena. V první řadě je třeba používat vhodný kartáček, který by měl mít měkké a rovně střižené štětiny. Obecně platí, že vhodné jsou kartáčky, s menšími čistícími ploškami. Sice s takovým kartáčkem nevyčistíte zuby tak rychle, ale tato pomůcka je pro chrup i dásně vhodnější. Navíc lépe vyčistí i všechny zubní zákoutí. Nezapomeňte kartáček pravidelně měnit, nejdéle jednou za tři měsíce. Myslete taky na příslušenství pro čistění mezizubních prostorů.

Není třeba asi připomínat, že byste si zuby měli čistit dvakrát denně, ráno a večer. Kartáček veďte po zubních ploškách ideálně je čistěte kroužkovými pohyby. Používejte vhodnou pastu, která je obohacena o fluoridovou složku. Dásním nejméně prospívají bělící zubní pasty, těm se pokud možno vyhněte.

Soustřeďte se nejen na odstranění zbytků jídla z vašich zubů, ale taky zkontrolujte, zda jste zlikvidovali opravdu všechen plak. Právě ten je z hlediska paradentózy pro nemoc největším rizikem.

V případě podezření na paradentózu, navštivte lékaře raději ihned. Pokud jste u sebe zpozorovali i více příznaků, nemusíte se ještě děsit. Neznamená to, že hned přijdete o zuby. Je však třeba poradit se co nejdříve s odborníkem, který vám pomůže s nemocí bojovat. Doporučí vám správnou techniku čištění zubů, taky vám poskytne další důležité rady. Správnou volbou je v případě potíží paradentologie, která se primárně soustředí právě na léčbu zánětu dásní. Váš úsměv může být díky nejnovějších chirurgickým metodám zachován.