Paradentologie

Paradentóza je zánětlivé onemocnění postihující závěsný aparát zubu, dáseň a v pokročilém stádiu i kost. Léčbě zánětu dásní (parodontitidy) se věnuje paradentologie, obor stomatologie. U nás se specializujeme jak na konzervativní metody léčby, tak také nejnovější chirurgické metody, jako je řízená tkáňová regenerace parodontu.

Jak vzniká paradentóza? 

Paradentóza je pokročilé stádium zánětu dásní. Jak postupovat při prevenci tohoto nepříjemného onemocnění? Tyto a další otázky s vámi důkladně prokonzultujeme. A pokud u vás už zánět dásně propukl, zahájíme účinnou parodentální léčbu.

Paradentóza – příčiny nemoci dásní

Nejčastější příčinou paradentózy jsou bakteriální infekce v dásních, jež rozkládají pojivovou tkáň. Téměř vždy je způsobena špatnou ústní hygienou a nedostatečnou prevencí. Na vině může též být špatná skladba jídelníčku, nadměrné požívání alkoholu a nikotinu a v neposlední řadě neléčený zubní kaz a usazený zubní kámen.

Příznaky paradentózy ve 3 stádiích

Stejně jako jiná zákeřná onemocnění, také zánět dásní v prvotních stádiích nebolí. Jak tedy poznáte, že u vás paradentóza propukla? Příznaky dělíme dle závažnosti na:

  • Mírné stádium paradentózy – projevuje se mírným otokem a zarudnutím, doprovázeným občasným krvácením při jídle nebo čištění. Po konzultaci s paradentologem zahájíte léčbu správným čištěním, životosprávou a podpůrnými přípravky.
  • Střední stádium paradentózy – rozvinutý zánět se vyznačuje hnisavými kapsami, zápachem z úst, krvácením z dásní, obnažením zubních krčků a zvýšenou viklavostí zubů. V této fázi odstraňujeme nad dásňový a pod dásňový zubní kámen a v případě nutnosti přecházíme k chirurgické léčbě.
  • Kritické stádium paradentózy – alarmující příznaky přecházejí k uvolňování až padání zubů. Čelistní kost ustupuje a zánět se roznáší do celého těla, kde napadá vnitřní orgány. Chirurgická léčba je nevyhnutelná.

Léčba paradentózy

Onemocnění je léčitelné, je však nutné zasáhnout co nejdříve. Diagnózu stanovuje lékař-paradentolog na základě stomatologického vyšetření. Ke stanovení diagnózy a následné léčby je třeba zhotovit také rtg vyšetření.

Samotná léčba bývá konzervativní, během níž paradentolog vyčistí všechna místa postižená zánětem, nebo chirurgická, kdy se skalpelem odklopí dásně a za lokálního znecitlivění dojde k vyčištění zanícených prostor. Léčba bývá podpořena dezinfekčními roztoky a antibiotiky k vyhubení bakterií. Estetickým řešením bývá plastika kostního lůžka, estetické korekce dásní či překrytí obnažených krčků.